Ferzan Özpetek’in Şans Tanrıçası İtalya’nın en iyi filmi

Ferzan Özpetek’in son filmi Şans Tanrıçası, İtalya’da ‘en iyi film’ seçildi. Ülkenin en prestijli sinema dergisinin okurlarının oylarıyla yapılan seçimde Şans Tanrıçası ‘en iyi film’ ödülünün yanı sıra iki ödül daha kazandı.

Ferzan Özpetek’in Şans Tanrıçası İtalya’nın en iyi filmi

Ferzan Özpetek’in Şans Tanrıçası İtalya’nın en iyi filmi seçildi. Ferzan Özpetek’in son filmi ‘Şans Tanrıçası’ ülkenin en ünlü sinema dergisi CIAK’ın okurları tarafından ödüllendirildi. 

Şans Tanrıçası, ‘yılın en iyi filmi’ne verilen ‘Golden CIAK’ ödülüne layık görüldü. Aynı organizasyonda ‘en iyi oyuncu’ ve ‘en iyi orijinal şarkı’ ödülleri de ‘Şans Tanrıçası’nın oldu.

Yaşamını İtalya’da sürdüren ünlü yönetmen Ferzan Özpetek’in son filmi “Şans Tanrıçası”, İtalyan seyircisinin büyük beğenisini kazandı. 100 bin tirajıyla İtalya’nın en popüler sinema dergisi CIAK’ın 35. Golden CIAK ödülü, “Şans Tanrıçası”na verildi. Ödüller okuyucu oylarıyla belirlendi.

Filmin başrol oyuncuları Stefano Accorsi ile Eduardo Leo da ‘en iyi oyuncu’ ödülünü paylaştı. Ayrıca yapımın “La Dea Fortuna” (Şans Tanrıçası) ile “Che Vita Meravigliosa” (Ne Harika Bir Yaşam) şarkıları da ‘en iyi orijinal şarkı’ seçildi. Pandemi nedeniyle çevrimiçi düzenlenen ödül töreninde dergi okuyucularına teşekkür eden Ferzan Özpetek, kendisi için en büyük ödülün “sinema seyircisinin filme gösterdiği ilgi” olduğunu söyledi.

Ferzan Özpetek, daha önce İtalya’nın önde gelen sinema eleştirmenleri ve yazarlarının oluşturduğu İtalya Sanat ve Deneme Sinemaları Federasyonu (FICE) tarafından ‘En İyi Yönetmen’ ödülünü almış, 77. Uluslararası Venedik Film Festivali kapsamında düzenlenen etkinlikte İtalyan Yazarlar ve Yayıncılar Derneği tarafından “İtalyan Sineması’nın Yeni Klasiği” olarak tanımlanmıştı.

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.