Filmekimi 70 Bin Sinemaseveri Buluşturdu

04.11.2014
A+
A-

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 13’üncü kez düzenlenen Filmekimi, bu yıl yine Vodafone FreeZone sponsorluğunda gerçekleştirildi. Yeni sinema sezonunun habercisi olan Filmekimi’nin 13’üncüsünde, prömiyerini Sundance, Berlin, Cannes, Venedik, Toronto gibi saygın festivallerde yapan, Godard, Cronenberg, Leigh, Loach ve Sissako gibi ustaların son yapıtlarının da aralarında bulunduğu birçok film sinemaseverlerin beğenisine sunuldu.

Ek seanslarla 10 Ekim Cuma günü 13.30’da İstanbul’da başlayan ve 2 Kasım Pazar akşamı 21.30 seansıyla Trabzon’da biten 13. Filmekimi, 7 şehirdeki 10 sinema salonunda düzenlenen toplam 263 seansta 70 bin sinemaseverle buluşarak 13 yılın en yüksek seyirci sayısına ulaştı.

İstanbul’da 57 bin izleyici

13. Filmekimi’nin İstanbul ayağı 11-17 Ekim arasında gerçekleştirilmesi planlanırken yoğun istek üzerine programa dahil edilen ek seanslarla birlikte 10 Ekim’de başladı ve 18 Ekim’de sona erdi. Bu yıl ilk kez Anadolu yakasına da geçen Filmekimi, Kadıköy Rexx Sineması’nın yanı sıra Atlas, Beyoğlu ve Nişantaşı Citylife City’s olmak üzere 4 sinemada, 157 seansta gösterilen 43 filmle izleyicilerle buluştu. 13. Filmekimi, İstanbul’da yüzde 98 doluluk oranıyla 57 bin sinemasevere ulaştı.

13. Filmekimi’nde film gösterimlerinin yanı sıra Fil’m Hafızası işbirliğiyle iki eğlenceli etkinlik de düzenlendi. Filmekimi’nin bu yıl ilk defa Kadıköy’e geçmesinin şerefine 11 Ekim Cumartesi gecesi Kadıköy Kadife Sokak’ta “Filmekimi 216”, İstanbul gösterimlerinin son cuma akşamı 17 Ekim’de Public House’da DJ’lerin katılımıyla “Filmekimi 212” etkinlikleri gerçekleştirildi.

13. Filmekimi sinemanın en güncel örneklerini sadece İstanbul’a değil, Türkiye ’nin farklı noktalarına da eriştirmeye devam etti. 2011 yılından bu yana gittiği her şehirde sinemaseverlerden büyük ilgi gören Filmekimi, bu yıl da Ankara , İzmir, Bursa, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Trabzon’a uğradı. 10-12 Ekim tarihlerinde Ankara Büyülü Fener Kızılay Sineması, 15-19 Ekim’de İzmir Karaca Sineması, 17-19 Ekim’de Bursa Cinetech Korupark Sinemaları, 24-26 Ekim’de Diyarbakır N-City AVM Avşar Sinemaları ve Urfa City AVM Emek Sineması, 31 Ekim-2 Kasım’da ise Trabzon Lara Sinemaları’nda düzenlenen Filmekimi’nin bu 6 şehirdeki gösterimlerini 106 seansta 13 bin sinemasever takip etti.

Yoğun talep üzerine 6 seans eklenen Ankara gösterimleri ve bu yıl ilk kez 3 günden 5 güne uzatılan İzmir gösterimlerinin yanı sıra Diyarbakır ve Bursa da seyircilerden en çok ilgi gören şehirler arasında yer aldı. 13. Filmekimi’nin son durağı olan Trabzon’da da yönetmen Tayfun Pirselimoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilen Altın Lale’li ‘Ben O Değilim’ gösterimi sinemaseverlerin ilgisiyle karşılandı. 31 Ekim Cuma günü düzenlenen gösterim öncesinde kısa bir sunum yapan Pirselimoğlu, film sonrasında Trabzonlu seyircilerin sorularını yanıtladı.

4 yılda uğradığı şehirler arasında Batman, Van, Erzurum, Gaziantep ve Konya da olan Filmekimi bu yıl, 2-9 Kasım’da Gaziantep’te düzenlenen Zeugma Film Festivali’nin, Kırkayak Kültür Merkezi işbirliğiyle yapılan gösterimlerinin de yabancı film programını üstleniyor.

Vodafone FreeZone sponsorluğuyla düzenlenen 13. Filmekimi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü ve Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteğiyle gerçekleştirildi. 13. Filmekimi’nin medya sponsorluğunu CNBC-e, Hürriyet, Radyo Eksen ve Radikal.com.tr üstlendi. Filmekimi’nin afişleri ve tanıtım kampanyasını ise Alametifarika hazırladı.

Filmekimi sinemanın en iyi örnekleriyle 2015 yılının Ekim ayında sinemaseverlerle 14’üncü kez buluşacak.

ETİKETLER: ,
Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.