Geççek şarkısının sözlerini istediğin yere çek

Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com

Tarkan’ın Geççek şarkısı dijital platformlar üzerinden kitlelere ulaşmaya başladı. Şarkı şaşırtmıyor! Klip vasatın altında! Yine de eğlenceli keyifli bir Tarkan şarkısı olarak müzik dünyamızda yerini aldı.

Megastar Tarkan tek şarkıyla yine olay yarattı. Geççek adlı şarkısının önce ismi sonra sözleriyle Türkiye’de dikkat çeken bir gündeme imza attı.

Geççek şarkısının sözlerini istediğin yere çek…

Şarkının adının Türkçeye uygun olmadığından tutun da siyaset dünyasında ise Geççek’in CHP tarafından yaptırıldığına dair iddialara kadar geniş yelpazede bir tartışmaya malzeme verdi Tarkan…

Tarkan ve yapımcılar bu tartışmaları önceden hesapladılar mı? Gerçekten bu şarkı ‘siyasal mesaj’ mı içeriyor? Subliminal mesajlar mı veriyor? Bu sorular daha çok tartışılacak. Çünkü şarkı bugün dijital platformlarda yayınlandı. Youtube’da da klibiyle Tarkan hayranlarıyla buluştu.

Geççek şaşırtmıyor

Ben şarkının pozitif bir mesaj verdiğini düşünenlerdenim. Umut vermeye, kasvetli havayı dağıtmaya yönelik bir şarkı Geççek.

O neşeli kıvrak alışılagelen şarkılarını ana hatta oturtmuş Tarkan. Geççek aslında Tarkan’ın sanat kariyeri açısından bakarsak çok da yeni ‘güzellemeler’ ‘esintiler’ taşımıyor. Zaten son birkaç senedir tekerlemeli mekerlemeli ve şekerlemeli çok şarkı var piyasada.

Şarkının alt yapısından sözlerine kadar ortada bir sürpriz yok. Ama yine de umut veren, pozitif bir ruh halini etrafa yayan keyifli bir şarkı. Dile kolay yerleşiyor. Sözlerini ezberlemeye gerek yok. Ama merak edenler için Geççek şarkısının sözleri yazının altında yer alıyor…

Zamların etkisini azaltır mı?

Klipte toplumun farklı kesimlerinden insanlar var. Özellikle de gençler dikkat çekiyor klipte. Koronalı günlerin sıkıntısını belki de en çok onlar yaşadığı için… 

Bu şarkı Tarkan’ın dediğine göre koronavirüs nedeniyle kasvetli bir hale dönen hayatımıza biraz olsun neşe katmak için… Bence de öyle olmuş. Keyifli eğlenceli… 

Fakat Tarkan’ın tüm pozitifliğine rağmen, zam altında inleyen memleket bu şarkıyla ne kadar neşesini bulur tartışılır. 

Kliple ilgili konuşacağımız çok şey var aslında… Geççek evet dertler sıkıntılar kasvet bu kötü günler geççek de… şarkının eğlenceli havasını klipte ekrana taşırken yönetmen bence çok korkak davranmış. Tam da burada bir ülkedeki ruhsal siyasal baskıyı hissettiği belli. Böylesine coşku ve eğlence vadeden bir şarkıda beş on kişinin hadi meyhane masası demeyelim de bir yemek masası etrafında bile toplanması yok… beş on kişinin birlikte dans edip eğlenmesi yok… beş on kişinin kol kola girip havalara sıçraması yok… İş yerinde çalışan kızlar kadınlar var kalabalık olarak o kadar! 

Geççek için vasat klip

Yönetmen klip üzerinde ya yeteri kadar kafa yormadı ya da ‘Tarkan bu, ne versek olur’ kafasındaydı. Klibi açın ama müziği kapatarak izleyin ne dediğimi daha iyi anlayacaksınız. Ortalığı kasıp kavuran Tarkan için klip vasatın hayli altında. Şarkı da zaten yukarda söylediğim gibi şaşırtmıyor. Ama yine de megastar sıfatı ile çağrılan Tarkan söylediği için haliyle dikkat çekiyor. 

Tarkan yerine başka birini koyun bakalım bu şarkı sizi ne kadar etkileyecek? 

Geççek’in sözlerinden siyasal mesaj çıkaranlar, iktidara yönelik mesaj içerdiğini öne sürenler… Eh be arkadaş ben de dinlerken bir Cimbom taraftarı olarak doğrusu üzerime alındım. Berbat bir sezon geçiriyoruz malum. Ben sözlerini oraya çektim. Geççek sözlerini isteyen istediği tarafa çekecek. 

Geççek şarkısının sözlerini merak edenler için…

GEÇÇEK

Hep köşeye sıkıştırmadı mı?
Daha önce de sanki
Sırtımızdan vurmadı mı?
Bu kaçıncı darbe ilk değil ki
Düştük evet ama kalkmadık mı?
Biz hep hayata meydan okumadık mı?
Sen ferah tut içini
Biz neleri atlatmadık ki

Geççek geççek elbet bu da geççek
Gör bak umudun gününü gün etçek
Oh oh zilleri takıp oynıycaz o zaman
O çiçekten günler çok yakın inan

Gitçek gitçek geldiği gibi gitçek
Her şeyin sonu var, bu çile de bitçek
Oh oh zilleri takıp oynıycaz o zaman
O çiçekten günler çok yakın inan

Dayan, çoğu gitti azı kaldı
Yapma! Güze, kışa boğma yazını
Yakındır sabrın zaferi
Düştük evet ama kalkmadık mı?
Biz hep hayata meydan okumadık mı?
Sen ferah tut içini
Biz neleri atlatmadık ki

Geççek geççek elbet bu da geççek
Gör bak umudun gününü gün etçek
Oh oh zilleri takıp oynıycaz o zaman
O çiçekten günler çok yakın inan

Gitçek gitçek geldiği gibi gitçek
Her şeyin sonu var bu çile de bitçek
Oh oh zilleri takıp oynıycaz o zaman
O çiçekten günler çok yakın inan

Çok uzattın vallahi bıktık
Bi durmadın vermedin ki aman
Hadi yeter artık fena bunaldık
Düş babam artık düş yakamızdan

Var bir hayır her şerde dedik
Oturduk bir dolu ders de çıkarttık
Ama yeter artık, anladık tamam
Düş babam artık düş yakamızdan

Beni sorarsan
Ben de iyi değilim pek
Kalmadı eski neşem hiç
Tadım tuzum yok pek
Dar dar dar geliyor
Ruhuma bedenim
Har har yanıyorum
Küle dönmek üzereyim

Bi suyun akışındayım
Bi gidiyorum tersine
Bi arkadaşım ümitle
Bi aram açık kaderle
Lakin sabrın sonu selamettir beklerim
Gün doğmadan neler doğar bilirim 

 

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.