Gerçek mi Heykel mi?

Gerçek mi Heykel mi?

Gerçek mi heykel mi? “Hiperrealist” akımın heykel sanatındaki öne çıkan isimlerinden olan Kazuhiro Tsuji, eserleriyle şaşkınlık yaratıyor. Japon sanatçı, aynı zamanda Hollywood’da sinemacaların da baş tacı. O, Oscar Ödüllü bir sanatçı.

Sinemacılar onu adeta bir kurtarıcı olarak görüyor. Çünkü yaptığı makyajlarla yepyeni yüzler ve karakterler ortaya çıkarıyor. Tarihi karakterleri birebir ortaya koyan Tsuji’nin onlarca filmin baş kahramanında imzası bulunuyor.  Kazuhiro Tsuji’yi Akira Kurosawa‘nın Rhapsody in August filminden de tanıyoruz.

Heykel sanatçısı, plastik makyaj uzmanı Kazuhiro Tsuji , eserleriyle makyajın ötesine geçiyor. Gerçek üstü heykelleriyle sergilerin aranan sanatçıları arasında olan Tsuji’nin eserlerinden olan Salvador Dali ve Abraham Lincoln’un inanılmaz gerçekçi heykelleri, hayret edici detaylarla dolu.

1960’larda ABD ve Avrupa’da ortaya çıkan ‘hiperrealizm’ aynı zamanda ‘fotorealizm’ olarak da biliniyor. Tsuji’nin kendisine ait internet sitesinde sergilediği eserler için şöyle diyor: “Ziyaretçiler, dev kafalarla yüz yüze geliyorlar. Hareketsizlik, severleri için detaylı inceleme imkanı sunuyor.”

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.