Gül Gülsün Yıldız “Yanılsamalar” romanı ile okurların karşısında

Daha önce hikayeleriyle edebiyat dünyasında yerini alan Gül Gülsün Yıldız, bu kez bir kurgu roman ile okurlarıyla buluşuyor.

Gül Gülsün Yıldız “Yanılsamalar” romanı ile okurların karşısında… Yazar daha önce “Seni Koruyan Kadınlar Var Bu Dünyada” isimli hikaye kitabıyla edebiyat dünyasında yerini almıştı.

Oyuncu, senarist ve yazar kimlikleriyle tanınan Gül Gülsün Yıldız, hikayelerinde kendi deyimiyle ‘feleğin sillesini yemiş’ gerçek kadın hikayelerini anlatmış ve büyük ilgi görmüştü.

Gül Gülsün Yıldız, hikayelerinin ardından geçen üç yıl sonra okurlarının karşısına bu kez kurgu bir romanla çıktı.

“Yanılsamalar” adlı romanı raflarda yerini alan Gül Gülsün Yıldız, iki genç kıza okurlarının odaklanmasını sağlıyor. Yazar,  romanına Yanılsamalar ismini uygun bulduğunu, romanın kahramanlarının hayatlarının tamamen yanılsamalar üzerine kurulduğunu söylüyor.

Yıldız romanında toplumsal eşitsizliğe, kadın ve erkek olmaya, kadın erkek ilişkilerinde ki yanılsamalara yer verirken, öğrenilmiş çaresizliklerin insanların hayatlarını nasıl istemedikleri yerlere sürüklediğini ve bu sürüklenmelerin bazen dönüşü olmadığını samimi bir dille anlatıyor.

Kitaptaki tüm kahramanlar yaşanan olayları kendi bakış açılarıyla yorumluyor. Çok yakın insanların bile olaylara kendi pencerelerinden baktığı romanda gerçekleri aramanın tekinsiz ve zor halleri de yer alıyor.

Yaşamın ortasına bırakılmış Eylül ve Esin’in yetimhanede başlayan seçilmiş kardeşliklerinin, yetimhane yıllarından sonra öğrenilen gerçeklerle nasıl sınandığını ve bu sınanmanın yıkıcı sonuçları olabileceğini heyecanla takip ediyoruz. Merak duygusunu diri tutan romanda güldüren, ağlatan ve düşündüren anlatımlar var. Geçmiş ve bugün arasında gidiş gelişlerin yaşandığı romanda sırların gölgesinde yeşeren umutlar, ihanet, hınç ve barut kokusu var. Kimsesizliğin değil kimliksizliğin yıkıcılığını yaşayan, gerçeğini arayan Masal’ın peşinden giden okuyucu beklemediği sürprizlerle karşılaşıyor.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.