Gülce Başer’den yeni polisiye Yanığı Bulmak

Polisiye roman severler için Gülce Başer’den Yanığı Bulmak raflarda yerini aldı. Yanığı Bulmak, Gülce Başer’in ikinci polisiyesi. İlki 2015 yılında yayınlanan “Bir Ceset Bir Söz” adlı romanıydı.

Gülce Başer’den yeni polisiye Yanığı Bulmak… Roman, Mylos Kitap etiketiyle raflarda yerini aldı. Gülce Başer yeni polisiyesi Yanığı Bulmak ile okurlarla buluşuyor.

Gülce Başer, şiirleri ve akademik çalışmalarıyla tanınıyor. 2015 yılında yayınlanan “Bir Ceset Bir Söz” adlı ilk polisiye romanı Dünya Kitap Yılın En İyi Polisiye Romanı Ödülü’nü almıştı.

Yanığı Bulmak romanın konusu

Gülce Başer yeni bir polisiye romanla karşımızda. Yanığı Bulmak, okurlarla buluşuyor. 

Bir Ceset Bir Söz’de okurun tanıştığı karakterler yeni bir macerada yani Yanığı Bulmak romanında tekrar buluşuyor. Romandaki Nihal, sade ve yalnız hayatının tadını çıkarmaktadır. BU süreçte tuhaf tesadüfler sonucu yolu yine Hakan’la çakışmıştır. Nihal, bir anda ortadan kaybolan ünlü futbolcu Yanık’ın peşine düşer ve kendini tehlikeli olayların içinde bulur.

Yanığı Bulmak için ne dedi

Yanığı Bulmak’la ilgili polisiye dalının usta ismi Erol Üyepazarcı şunları söylüyor: 

“Gülce Başer’in  ilk romanındaki kahramanlarının başrolde olduğu yeni yapıtı; polisiye roman seven veya “kaçış zevkini” doyasıya tatmak isteyen okura hararetle önerilecek bir roman. 

Son yıllarda  artık bir zamanların baştacı olan, sonra da “postmodern roman” gibi biz ihtiyarların bir türlü zevk alamadığı akımlarla unutulup giden “toplumsal roman”ın işlevini polisiye romanın üstlendiği gerçeğini, Başer’in yeni romanı Yanığı Bulmak da kanıtlıyor. Yazarımız hiç ukalalık yapmadan, nutuk atmadan  değişen koşulların hızla değersizleştirdiği ama geçerli olması gereken değer yargılarının erozyona uğramasını gerek Nihal’in kişiliğiyle gerek başarıyla çizdiği bitip tükenmiş ama yine de bir şeyler yapmak için çalışan polis ve gizli servis elemanlarının davranışlarıyla çarpıcı bir şekilde vurguluyor.”

Gülce Başer hakkında 

Gülce Başar, 1973 Almanya doğumlu. Bornova Anadolu Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirdi. Yasakmeyve dergisinde editörlük görevinin yanı sıra Varlık dergisinde “Şimdi Haberler”, artfulliving.com sitesinde de çeviri edebiyat haberleri bölümünü hazırladı.

Pulbiber ve 221B dergilerinde edebiyat yazıları yazdı. Kültürlerarası Şiir ve Çeviri Akademisi’nde genel sekreterlik görevini yürüttü. PEN ve Türkiye Yazarlar Sendikası üyesi. Şiir, öykü, inceleme, söyleşi ve kitap tanıtımları Varlık, Yasakmeyve, Cumhuriyet Kitap, Eşik Cini, Siyahi, Heves, Şiir Saati, Siyahi, Duvar, Mühür, Peyniraltı Edebiyat, Kara Kalem, Gazete Ege gibi gazete ve dergilerde yer aldı. 

Bir Delinin Gülcesi 2008 Cemal Süreya Seçici Kurul Özel Ödülü’ne değer bulundu. Bir Ceset Bir Söz, 2015 Dünya Kitap Altın Yaprak Yılın Polisiye Romanı seçildi. Hanımefendi Kızıldır ve Bir Ceset Bir Söz, Radikal Kitap’ın yayımlandıkları yıl için “Yılın 52 Kitabı” listesinde yer aldı.

Yapıtları: Şiir: Bir Delinin Gülcesi (Yasakmeyve, 2008), Hanımefendi Kızıldır (Yasakmeyve 2012); Sokak Şeker Kokuyor (2016); Roman: Bir Ceset Bir Söz (Remzi Kitabevi 2015); İnceleme: Poetry of Self Definition: Turkish Poetry During 1980-83 Junta Period (Libra 2017), Pursuit of New Antagonistic Discourses: Politics in the Poetry of 1980s (Libra 2017).

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.