Gülmek isteyenlere Don Pasquale operası

06.02.2020
A+
A-

Don Pasquale ‘komik opera’ olarak tanınıyor. Her gösterimi kapalı gişe gerçekleşen Don Pasquale, Kadıköy Süreyya Operası’nda sahnelenecek.

Gülmek isteyenlere Don Pasquale operası, Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi’nde. 13 sezon boyunca kapalı gişe oynayan ‘komik opera’ Don Pasquale Şubat ayında tekrar İstanbul’da sahnelenecek. 

Donizetti’nin çoşkulu, naif, hayat dolu melodilerivle Michele Accursi’nin librettosu ile “Komik Opera” özelliği ile dikkat çeken “Don Pasquale” Operası, Şubat ayında,

İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek olan “Don Pasquale” Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi’nin 2008 yılındaki açılış oyunuydu. 

O tarihten bugüne kadar geçen süre boyunca “Don Pasquale” sahnelendiği illerde daima kapalı gişe oynandı. Don Pasquale, Türk opera tarihinde bu özelliğiyle de ayrı bir bir değer taşıyor.

Eğlence dolu opera Don Pasquale’nin rejisörlüğünü İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nden Recep Ayyılmaz üstleniyor. 

Don Pasquale operası Kadıköy Süreyya Operası’nda sahnelenecek.

Don Pasquale operasının konusu 

Genç Ernesto, alımlı Norina’ya aşıktır ve zengin amcasının kendisi için ‘daha uygun’ gördüğü kadınla evlenmeyi kabul etmez. Bu sırada Don Pasquale, doktoru ve yakın dostu Malatesta’dan kendisine evlenebileceği bir kız bulmasını ister ve o da kendisine kız kardeşi, namuslu Sofronia’yı önerir.

Aslında amacı yaşlı adamı kandırıp, Ernesto’nun Norina ile evlenmesini sağlamaktır. Yaşlı adam Sofronia ile evlenmeyi kabul eder.

Malatesta Norina’yı, kız kardeşi Sofronia olarak tanıtır ve sahte bir noter önünde sahte bir nikah kıyarlar. Nikahtan sonra Norina birden bire değişir ve Pasquale’nin hayatını altüst eder.

Yaşlı adamın hayatı o kadar kötü bir hale gelir ki, kandırıldığını ve aslında Norina ile resmen evlenmediğini öğrendiği vakit rahatlar.Evlenmekten boyunun ölçüsünü alan Don Pasquale, Ernesto’nun Norina ile evlenmesine izin verir.

Don Pasquale operasının oyuncuları 

Eserin orkestra şefliğini Zdravko Lazarov yapıyor. Eserde; dekor tasarımı Ferhat Karakaya, kostüm tasarımı Çimen Somuncuoğlu, ışık tasarımı Metin Koçtürk, koreografi Nil Berkan’a ait. Eserin koro şefliğini Paolo Villa yapıyor.

Eserde Don Pasquale rolünü N. Işık Belen, Ali İhsan Onat; Ernesto rolünü Ahmet Baykara, Ufuk Toker; Norina rolünü Özgecan Gençer, Hale Soner; Dr. Malatesta rolünü Hasan Çelik, Alper Göçeri; Noter rolünü M.Tükel Acar, Utku Bayburt dönüşümlü olarak oynuyorlar.

Gösterim günleri: 14-15-18-19-21-22 Şubat 2020

ETİKETLER:
Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Cağaloğlu’nda yayınevlerinin arasında büyüdü. Eski kitap, imzalı kitap koleksiyoneri. Osmanlıca eserler üzerinde araştırmalar yapıyor. Türk tarihi alanında okumalar yaparak ve paylaşımlarda bulunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.