Günlük okuma süresinde Avrupalıyız

Araştırma ciddi ve çıkan sonuçlar şaşırtıcı. Avrupa’da günlük kitap okuma süresi en az olan millet Fransızlar. Fransızlar gaünde sadece 2 dakika kitap okuyor.

Günlük okuma süresinde Avrupalıyız

Günlük okuma süresinde Avrupalıyız. Üztelik İngilizler’den de öndeyiz. Şaşırtıcı bir cümle değil mi? Şaşırmayın. Gerçekten de böyle bir sonuç var. Avrupa İstatistik Kurumu (Eurostat)’nun yaptığı 7 yıllık araştırmanın sonucuna göre yıllardır hayıflanmalarımızın çok da gerçekçi olmadığı ortaya çıktı (!) 

23 Nisan Dünya Kitap Günü nedeniyle Avrupa İstatistik Kurumu 15 ülkede 2008-2015 yılları arasında yapılan araştırmanın sonucunu yayımladı. Türkiye’de kitap okumuya ayrılan günlük süre azımsanmayacak ölçüde. Araştırmaya göre ortaya çıkan rakam Türkiye’yi pek çok Avrupa ülkesinin önüne geçirdi. 

Avrupa İstatistik Kurumu (Eurostat), 23 Nisan Dünya Kitap Günü nedeniyle 15 ülkede 2008-2015 yılları arasında yapılan araştırmanın sonucunu yayımladı. Araştırmanın sonucuna göre Estonyalılar günde 13 dakika kitap okuyarak birinci sırada yer alıyor. Polanyalılar ve Finlandiyalılar 12 dakika okuma süresiyle ikinci sıradalar. Araştırma, Macarların günde 10 dakika, Yunanistan vatandaşlarının ise günde 9 dakika kitap okuduğunu ortaya koydu.

İyi ama Türkler günde kaç dakika okuyor? Cevap: 7 dakika.

Türkler’in kitap okuma süresi ile Lüksemburglular ve Almanlar’ınki aynı. 7 dakikalık okuma süresiyle Türkler, İngiliz, İspanyol ve Hollandalılar’ı geride bıraktı. 

Avrupa’da en az kitap okuyanlar 2 dakikayla Fransızlar, 5 dakikayla Avusturyalılar, İtalyanlar ve Romenler oldu. Diğer yandan Türklerin yaklaşık yüzde 10’u temel kültürel aktivitelerinin kitap okumak olduğunu aktarırken, bu oran Finlilerde yüzde 16,8’i ve Polonyalılar’da yüzde 16,4’ü buldu.

Editör: Cem Cengiz Yarar

Reklam
Yavuz Rençberler
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.