Güven Kıraç’tan resimler

Oyuncu Güven Kıraç’ın imzasını taşıyan resimler ‘Yüz Buldum’ başlığı altında Çukurcuma’daki Corinne Butik Hotel’de sergileniyor. Sergi 3 Ocak’ta sona erecek.

Radikal’den Erkan Aktuğ, Güven Kıraç’la sergiyi konuştu:

Resim nasıl başladı, küçüklükten beri var mıydı?

Yoktu. Ressam arkadaşım Harun Antakyalı’nın teşvik etmesiyle başladı. Onun atölyesinde bir gün ‘’yapar mısın?’’ dedi. Yapamam dedim. Çöp adam bile çizemezken şakayla başlayıp sonra devam etti.

“Yüz buldum yaptım, yaptıkça yüz buldum” diyorsunuz. Neden böyle düşünüyorsunuz ki? İsteyen resim yapabilir…
İstesen her işi yapabilir. Ben başka bir disipline ait bir sanatçı olduğum için kendi alanım dışındaki konularda çok dikkatli ve özenli davranıyorum. Bir şeyi yaparken illa eğitimini almak gerekmiyor. Alırsan elbet çok iyi olur ancak yaptığının kabul görmesi gerekiyor işi bilenler tarafından. Ben de işi bilenlerden kabul gördükçe böyle esprili bir şekilde yüz buldum dedim.

Resim yapmak nasıl bir motivasyon sağlıyor size?

Büyük bir rehabilitasyon, rahatlama, arınma ve sonunda somut bir şekilde ortaya bir şey çıktığı için müthiş bir keyif…

Sergide dışavurumcu tarzda resimleriniz var. Resim tarzınızı belirlerken nasıl bir süreç yaşadınız?

Kafama göre. Belki atölyesinde bulunduğum Harun Antakyalı’dan etkilendim. Kendi sevdiğim tarzda alıcısı olduğum tarzlarda resimler yapmayı tercih ettim.

Resimlerinizde ‘yüz’lere yönelmenizin nedeni nedir?

Yüz yaparak başladım, sonra da bir insan yüzünün içindeki sınırlarımı keşfetmek istedim. Ne kadar çeşitli yapabilirim.

Resimlerde ‘yüz’lere ifade katmak ile oyunculukta farklı karaktere bürünmek arasında ne gibi benzerlikler ve farklılıklar var?

Vallahi rollerin ve resimlerin ikisinde de büyük bir emek ve çaba var, birbirine benzememesi için.

Resimlerini üretme süreciniz nasıldır? Bir tabloya başlayıp hemen bitirir misiniz, yoksa aylarca uğraştığınız da olur mu?

Bir tabloya ikinci bir defa hiç girmedim. Bazılarını on beş dakikada bazılarını 2 saatte tamamladım. Bazı geceler dört tabloyu bitirdim.

Koleksiyonunuzda hangi ressamların tabloları var?

İlk olarak Reyhan Abacıoğlu’nun resmini almıştım bundan 15 yıl önce. Hoca Ali Rıza’nın bir taş baskısı var. Bir Adnan Turani’m var. Ters bir nü. Hocanın spatula tekniğiyle yaptığı ender işlerden. Yedi-sekiz sene önce Ankaralı bir galeride yakaladım. O benim için özeldir. Mustafa Ayaz, Ali Kotan, Mustafa Horasan, Avni Arbaş, Harun Antakyalı var.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. taskin dedi ki:

    Iyi bir oyuncu, Oyunlarinda sakn bir karakteri canlandiriyor lakin resimlerinde farkli bir bakis var