Güvercin filmi SİYAD ödüllerinde

19.01.2019
A+
A-

SİYAD ödüllerinde Güvercin filmi, 7 dalda aday gösterildi. Banu Sıvacı’nın senaryosunu yazıp yönettiği ilk uzun metrajlı film, 2018 yılında farklı yarışmalardan ödüllerle dönmüştü.

Güvercin filmi SİYAD ödüllerinde

Güvercin filmi SİYAD ödüllerinde 7 dalda aday. Toplam onbir dalda verilen ödüllerde Güvercin filmi, Nuri Bilge Ceylan’ın Ahlat Ağacı filminden sonra dikkat çeken film oldu.

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyeleri ödüller için aday filmleri değerlendirdi. Yönetmenliğini Banu Sıvacı’nın yaptığı Güvercin filmi 7 dalda ödüllere aday gösterildi. Filmin senaryosu da Banu Sıvacı’ya ait.

Güvercin filminin “En iyi film”, “En iyi yönetmen”, “En iyi senaryo” , “En iyi erkek oyuncu”, “En iyi görüntü” “En iyi sanat yönetmeni” dallarında 51. SİYAD Ödülleri’nde adaylığı açıklandı.

Güvercin filminin kazandığı ödüller

SİYAD, Güvercin filmini daha önce 25. Uluslararası Adana Film Festivali’nde ödüllendirmişti. Film festivaldeki kategori olan “SİYAD En İyi Film Ödülü“nü kazanmıştı.

Güvercin, Banu Sıvacı’nın ilk uzun metrajlı filmi. İlk filmiyle Banu Sıvacı 2018 yılında ödüllerle tanıştı.

Film, 2018 Valensiya Akdeniz Filmleri Festivali’nde En İyi Film Ödülü dahil beş ödülü kucaklamıştı. Güvercin “En İyi Film”,  “En İyi Senaryo”, “En İyi Görüntü Yönetimi”, “En İyi Müzik” ve “En İyi Erkek Oyuncu” ödüllerini almıştı.

Güvercin’in kazandığı bazı ödüller arasında 37. İstanbul Film Festivali’nde Seyfi Teoman İlk Film Ödülü ve Mahmut Tali Öngören En İyi İlk Film Ödülü’ de yer alıyor.

Güvercin filmi Uluslarası Sofya Film Festivali’nde Banu Sıvacı’ya ‘En İyi Yönetmen’ ödülünü getirdi.

Malatya’daki 8. Uluslararası Film Festivali’nde Uzun Metraj Film Yarışması’nda Güvercin filmi  5 ödülün sahibi olmuştu.

Güvercin filminin oyuncu kadrosunda Kemal Burak Alper, Ruhi Sarı, Demet Genç, Evren Erler, Mazlum Taşkıran ve Michal Elia Kamal yer alıyor.

Güvercin filminin konusu

51. SİYAD Ödülleri için geri sayım sürüyor. Ödüller 27 Şubat 2019 Çarşamba akşamı sahiplerini bulacak. Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) 2018 sinema ödüllerinde Güvercin filmi dikkat çekiyor.

Yönetmen Banu Sıvacı, filmi Adana’da çocukluğunun geçtiği mahallede çekti.

Zamanını güvercinleriyle geçiren genç bir adamın hayatın gerçekleriyle yüzleşmesi filme konu ediliyor.Yusuf, ablası ve ağabeyi ile birlikte Adana’nın kenar mahallelerinden birinde yaşamaktadır. Kendi halinde bir yaşantısı olan Yusuf, baba yadigarı güvercinlerine tutkuyla bağlıdır.

Güvercin yaşadığı kümes, Yusuf’un oturduğu evin çatısındadır. Orada güvercinlerini besler, eğitir. “Maverdi” adını verdiği bir dişi güvercinine ise özel bir ilgisi vardır.

Yusuf’un güvercin sevdası ailesinde hoş karşılanmamaktadır. Ailesinin baskılarından bunalan Yusuf, hayatın gerçekleriyle yüzleşir. Mecburen çalışmaya başlar. Ancak yaptığı iş onu tatmin etmez. Bu iş onu uzun süre evinden, güvercinlerinden ayrı bırakır. Bu yaşadıkları onda büyük bir şaşkınlık yaratır.

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.