Han Kang Çocuk Geliyor romanı ile okurlarla buluşuyor

Kore edebiyatının önde gelen yazarlarından Han Kang, Türkiye’de bu kez Çocuk Geliyor adlı romanı ile okurlarla buluşuyor. Roman, Kore tarihinde önemli bir yeri olan Gwangju Olayları’nı konu ediyor.

Han Kang Çocuk Geliyor romanı ile okurlarla buluşuyor. Kore edebiyatının en önemli isimlerinden Han Kang’ın yeni romanı Çocuk Geliyor, April Yayıncılık’tan raflara ulaşıyor. 

Han Kang, 2016 Uluslararası Man Booker Ödüllü “Vejetaryen”in yazarı. Vejeteryan da April Yayıncılık tarafından basılmıştı. Yayınevi bu kez Han Kang’ın Çocuk Geliyor adlı romanını raflara çıkarıyor. 

Göksel Türközü romanı Korece aslından Türkçe’ye çevirdi. Kitabın kapak tasarımında ise Murat Yılmaz’ın imzası var. 

Çocuk Geliyor romanının konusu

Çocuk Geliyor romanının konusu gerçek hayattan alındı. Han Kang, Kore’nin unutulmaz dokuz gününü romana konu ediyor. Kore tarihinde önemli bir yeri olan kimilerinin Gwangju Olayları, kimilerinin ise 18.5 olarak bildiği meşum günler Çocuk Geliyor adlı romanda yer alıyor. 

18 Mayıs 1980. Gwangju. Kore.

Bak Coınğ Hi’ye 1979 yılında gerçekleştirilen suikastın ardından yeni iktidar yönetime geçmek üzere harekete geçti.
Kore halkı demokrasinin daha fazla zarar görmesini istemiyordu, ülkenin dört bir yanında gençlerin başını çektiği protestolar başladı. Ordu iktidara el koydu. Amaçlarının öğrenci ve işçi eylemlerini bastırmak olduğunu söylediler.

Silahsız eylemcilere ateş açıldı, işkence edildi, sayısız insan tutuklandı. Dokuz gün süren olaylar ardında binlerce yaralı ve hâlâ sayısı tam belirlenememiş yüzlerce ölü bıraktı. Olaylar Gwangju Ayaklanması ismiyle demokrasi tarihine geçti.

Han Kang, ölülerle, geride bıraktıkları yaşayan ölüler arasındaki ince çizgiden yazıyor.

Alacakaranlık kuşağına korkusuzca dalıyor, adalet ve demokrasi tarihinin kanlı bir sayfasını, günümüzdeki yansımalarının ışığında evrensel bir hikayeye dönüştürüyor.

Han Kang kimdir 

Kore edebiyatının önde gelen yazarlarından Han Kang, 1970 yılında Gwangju’da doğdu. Gwangju, Çocuk Geliyor’un ana mekânı olarak edebiyat severlerin önüne geliyor. Han Kang, on yaşında Seul’e taşındı. Yonsei Üniversitesinde Kore Edebiyatı eğitimi gördü.

Yi Sang Literary Prize, Today’s Young Artist Award, Korean Literature Novel Award ve daha birçok ödülün sahibi.

Deborah Smith tarafından İngilizceye çevrilen Vejetaryen, Uluslararası Man Booker Ödülü’ne layık görüldü; New York Times Book Review, Entertainment Weekly, Publishers Weekly, Time, Huffington Post, Buzzfeed, Bookpage gibi gazete, dergi ve platformlar tarafından yılın en iyi kitapları arasında gösterildi.

Kang, Seoul Institute of the Arts’ta yaratıcı yazarlık dersleri vermektedir.

Yazarın Vejetaryen ve Çocuk Geliyor adlı kitapları ülkemizde April Yayıncılık tarafından yayınlandı, bir diğer romanı olan The White Book da 2020 yılında okurla buluşacak.

Göksel Türközü kimdir

Çocuk Geliyor romanının çevirmeni Göksel Türközü 1972 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi Kore Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu.

Kore Hükûmetinin yüksek lisans bursunu alarak Kore’ye gitti. 2006 yılında Erciyes Üniversitesine yardımcı doçent olarak geçiş yaptı.

Yonsei Üniversitesi tarafından düzenlenen “6.Yabancılar Arası Korece Şiir ve Kompozisyon Yarışması”nda, şiir dalında büyük ödül kazandı.

Kore Hükûmeti tarafından Kore dilinin gelişimine ve tanıtımına katkıda bulunanlara verilen Kore Devlet Başkanı Nişanını aldı. Halen Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanlığı görevini yürütmektedir. Kore dili üzerine araştırmalarını sürdürmekte ve edebiyat çevirileri de yapmaktadır.

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.