Harper Lee Yarım 100 Yılda Bir Roman

12.02.2015
A+
A-
Harper Lee Yarım 100 Yılda Bir Roman

Amerikalı ünlü yazar Harper Lee, uzun süren sessizliğini bozuyor. Lee, Bülbülü Öldürmek romanından 55 yıl sonra ikinci romanını yayımlamaya hazırlanıyor. 88 yaşındaki yazarın ‘Go Set a Watchman’ adlı romanı 14 Temmuz’da yayımlanacak.

Yazarın yayınevinden yapılan açıklamada Lee’nin yeni romanının ilk baskısının 2 milyon olacağı açıklandı. Bülbülü Öldürmek kitabının devamı niteliğinde olacak kitap, ilk romanın 20 yıl sonrasında yine Alabama eyaletinde geçiyor. Go Set a Watchman, Bülbülü Öldürmek’teki küçük çocuğun büyüyüp siyahilerin sivil haklar mücadelesine katılması etrafında gelişen bir öyküye sahip. Yazarın şimdiye kadarki tek romanı olan ve filme de uyarlanan Bülbülü Öldürmek 1960 yılında yayımlanmış ve 1961’de Pulitzer ödülü kazanmıştı. Yayımlandığı dönem çok satan ve kısa sürede modern Amerikan edebiyatının klasikleri arasında kabul edilen eser, aynı adla 1962’de sinemaya uyarlanmış, Gregory Peck’in başrolünde yer aldığı film, üç Oscar ödülü kazanmıştı.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.