Hermann Hesse Kendini Keşfet raflarda

Hermann Hesse’nin bireyleşmenin, kendi benzersizliğini aramanın kıymeti üzerinde duran yazılarının, şiirlerinin ve mektuplarının bir arada yer aldığı kitabı Kendini Keşfet raflarda yerini aldı.

Hermann Hesse ‘Kendini Keşfet’ ile raflarda… Alman edebiyatının en önemli isimlerinden Hermann Hesse’nin “Entdecke dich selbst! – Vom Reiz der Individuation” kitabı Türkçeye çevrildi. Barış Tut tarafından çevirisi yapılan kitap “Kendini Keşfet: Bireyleşmenin Albenisi Üzerine” adıyla raflarda yerini aldı. 

Kendini Keşfet kitabında, Hermann Hesse’nin bireyleşmenin, kendi benzersizliğini aramanın kıymeti üzerinde duran yazılarının, şiirlerinin ve mektupları bir arada yer alıyor.

Profil Kitap etiketiyle mart ayında raflardaki yerini alan kitabın kapak tasarımı da editörü Zeynep Tuğçe Özcan imzalı.

Yayınevinin tanıtım bülteninden okuyalım: 

Yaşam öykümüzün bir hikâye değeri var mı? Kendi hayatımızın kahramanı mıyız?

Hesse sesleniyor: Yalnızca kaderiyle yüzleşme cesaretini bulan kişi kahramandır.

Dik başlılık: Hesse’nin hakkını yeniden teslim etmek istediği sözcük, pek sevdiği erdem.

Kendini Keşfet ise güçlü bir benlik vizyonuna ulaşmak için bağımsız olma cesareti göstermeye bir teşvik…

Eser, insana en çok yakışan eylemi, yani arayıştan keşfe giden yolda yürümeyi anlatırken bir yandan da Hesse’nin fikir dünyasını daha yakından tanımamıza imkân veriyor.

Kendini Keşfet arka kapak yazısı

“Kahraman” uysal, iyi yetişmiş ve görev aşkıyla dolup taşan vatandaş değildir. Yalnızca “kendi anlamı”nı, kaderine karşı kendi soylu, doğal dik başlılığını yaratmış birey kahramanca olabilir. Onun “dik kafalılığı” her ot sapının yalnızca kendi gelişimine yönelmiş derin, görkemli, Tanrı vergisi dik kafalılığı gibidir. “Bencillik” de diyebilirsiniz buna. Ne var ki bu bencillik adı kötüye çıkmış cimrinin ya da gözünü iktidar hırsı bürüyen kişinin bencilliğinden tümüyle farklıdır.

Uyum yerine kendi kaderini tayin etme, tabi olma yerine dik başlılık… Hermann Hesse’nin tüm eserlerinde işlenen ortak motifler. Ona göre her insanın eğilimi biricik ve ayırt edici. Bunları keşfetmek, geliştirmek, hatta toplum direncine karşı savunmak onun yaşamını ve her bir eserini bir ana tema gibi kat ediyor.

Kendini Keşfet: Bireyleşmenin Albenisi Üzerine, Hesse’nin bu konudaki yazılarını bir araya getiriyor ve adeta onun şu deneyimini kanıtlıyor: “Ben inancımı her zaman bireye dayandırdım, çünkü sadece birey eğitilebilir ve geliştirilebilir. Benim deneyimime göre özverili, fedakâr ve dünyadaki iyiliği koruyan cesur insanlar her zaman küçük seçkinlerden çıkmıştır.”

Bizi her yeni güne güven ve merakla başlamak için yüreklendiren Hesse’nin bu kitabıyla daha yüksek bir insanlık düzeyine doğru uyanış mümkün. 

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.