İhsan Oktay Anar yeni kitabıyla sekiz yıl sonra

05.01.2022
A+
A-

İhsan Oktay Anar, sekiz yıl sonra yeni romanıyla okurlarla buluşmaya hazırlanıyor. Anar’ın yeni yayınevi Everest Yayınları…

İhsan Oktay Anar yeni kitabıyla sekiz yıl sonra okurların karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Geniş bir okur kitlesi bulunan İhsan Oktay Anar, yeni kitabını Everest Yayınları’ndan çıkaracak. 

İhsan Oktay Anar, sekiz yıl sonra okurlarının karşısına yeni eseriyle çıkıyor. Bilindiği gibi Anar’ın kitapları İletişim Yayınları’ndan çıkıyordu. Ancak İhsan Oktay Anar, yeni yılda Everest Yayınları ile anlaşma yaptı ve kitapları buradan çıkacak. 

Hürriyet’te İhsan Yılmaz’ın haberine göre İhsan Oktay Anar’ın yeni kitabı için ilk detaylar belli oldu.

İhsan Oktay Anar, en son 2014 yılında Galîz Kahraman ile okurlarla buluşmuştu. Anar, o tarihten bu yana yeni bir eser ortaya koymamıştı.

Kişisel bir tercih olarak panellere, söyleşilere ve hatta sosyal medyaya pek dahil olmayan Anar hakkında paylaşılan her bilgi kırıntısı oldukça kıymet görüyor. Yazarın yeni kitabının önümüzdeki sene raflarda olacağı ise şimdiden 2022’nin en dikkat çekici edebiyat olaylarından birisi olarak kayıtlara geçti bile.

İhsan Oktay Anar Everest Yayınları ile anlaştı 

Özellikle 1995’te yayımlanan Puslu Kıtalar Atlası ile tanınan İhsan Oktay Anar Kitab-ül Hiyel, Efrâsiyâb’ın Hikâyeleri, Amat, Suskunlar, Yedinci Gün ve Galîz Kahraman kitaplarının da yazarı olarak karşımıza çıkıyor.

Lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimini Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Felsefe alanında tamamlayan Anar, yine bu okulda akademisyen olarak görev almış ve 2011’de emekli olmuştu.

İhsan Yılmaz’ın aktardığına göre, İhsan Oktay Anar’ın yeni adresi Everest Yayınları oldu. Dikkat çeken bir diğer detay ise yazarın eski kitaplarının İletişim Yayınları ile devam edeceğinin kaydedilmesiydi. Anar, diğer kitapları hakkında, “Ama çocuklar orada kaldı,” ifadesini kullanmış.

Yazarın Everest Yayınları ile anlaşma hikâyesi şu şekilde olmuş:

“Eşi Özlem Anar da kendisi gibi felsefeci ve yazar. Kayıp Ruhlar Kitabı, Antik Zaman Hikâyeleri, Aşık Kedi, Yeşil Mühürlü Masal gibi kitapları bulunuyor. Özlem Anar’ın son olarak Kedi Dili kitabı Everest Yayınları’nın bir diğer markası Alfa’dan çıkmıştı. Özlem Anar’ın yayınevi ile olan ilişkilerinden etkilenmiş olacak ki İhsan Oktay Anar da son kitabını Everest Yayınları’na teslim etti.”

Everest Yayınları’nın genel yayın yönetmenliğine 2020 yılında Cem İleri’nin yerine Saadet Özen getirilmişti.

Anar’ın önceki kitaplarının telif süreleri dolduğunda, anlaşmaların yenilenip yenilenmeyeceği şu an için bilinmiyor. Kitabın adı, net çıkış tarihi ve konusu gibi detaylar da şimdilik belirsizliğini koruyor.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.