İlhan Koman Google ana sayfasında Doodle oldu

Dünyaca ünlü heykeltraş İlhan Koman Doodle oldu. Google, ünlü heykeltraşımızın doğum gününü hatırlattı. Ana sayfasında özel bir tasarımla İlhan Koman’ı Doodle olarak yayınladı.

İlhan Koman Google ana sayfasında Doodle oldu. Ünlü internet arama motoru Google, bugün anasayfasında İlhan Koman’ı andı. İlhan Koman Doodle oldu. Özel bir tasarımla İlhan Koman anıldı. 

Ünlü heykeltıraş İlhan Koman, bugün Doodle oldu. İlhan Koman’ın doğum günü 17 Haziran. Edirne’de 17 Haziran 1921’de doğan İlhan Koman, 30 Aralık 1986’da hayata veda etti. 

Google, bugün özel bir tasarımla İlhan Koman’ı andı.

İlhan Koman kimdir? 

Google, İlhan Koman’ın doğum gününü kutladı. 17 Haziran 1921’de Edirne’de doğan İlhan Koman, dünyaca ünlü bir heykeltraşımızdır. Doktor ve çiftçilikle uğraşan babanın oğludur. Babası Fuat Bey, annesi Sevinç Leman Hanım’dır.

Baba tarafı Mohaç Savaşı’ndan sonra Konya’dan Balkanlar’a yerleştirilen Türk köylülerindendir. Ailesi 1880’lerde Yugoslavya’dan Edirne’ye göç etmiştir.

Anne tarafından dedesi, II. Abdülhamid devri devrimcilerinden ve Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin kurucularından Mehmet Şeref Aykut Bey’dir.

İlhan Koman, Edirne Lisesi mezunudur. 1941’de İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’ne girmiştir. Hocalarının önerisi ile bir yıl sonra heykel bölümüne geçiş yapmıştır. Rudolf Belling’in öğrencisi olarak 1945’te okuldan mezun olmuştur. 

1947’de devlet bursu ile Paris’e gönderildi. 1947-50 arasında Fransa’da Academie Julian ve l’Ecole du Louvre’da çalışmalar yaptı. Louvre Müzesi’ndeki çalışmaları sırasında özellikle Mezopotamya ve Mısır sanatı onu çok etkiledi.

İlhan Koman’ın ünlü Akdeniz Heykeli.

İlk sergi Paris’te

İlk sergisini 1948’de Paris’te açtı. İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nde 1958’e kadar görev yaptı. 1952’de Anıtkabir Heykel Yarışması’nda “Şeref Holü’ne çıkan merdivenlerin sağındaki kabartma kompozisyonu” birinciliğini kazandı.

1952–1954 yılları arasında bu proje kapsamında gerçekleştirdiği ‘Sakarya Meydan Muharebesi’ konulu rölyefleri Paris’te görüp etkilendiği Mezopotamya ve Mısır rölyeflerinden izler taşımaktadır.

İlk eşinden ve Güzel Sanatlar Akademisi’ndeki göreviden ayrılan sanatçı, 1959’da İsveç’e yerleşti. 1965 yılında M/S Hulda adlı 1905 yapımı, iki direkli bir yelkenliyi satın alarak içinde yaşamak ve çalışmak üzere restore ettirdi 1986’da ölümüne kadar bu tekneyi ev ve atölye olarak kullandı.

1967’de Stokholm Uygulamalı Sanatlar Yüksek Okulu’na öğretim üyesi olarak kabul edildi. Bu dönemde yeni geometrik türevler ve yel değirmenleri gibi bilimsel buluşları tescillendi. 1969’da İsveç’te Sundsvall’da bir alan düzenlemesi için açılan yarışmada birincilik ödülü, 1970’te de Örebro Belediye Sarayı önüne konulmak üzere yaptırılan heykel yarışmasında da birincilik ödüllerinden birini aldı.

1986’da 65 yaşındayken İsveç’in başkenti Stokholm’de hayatını kaybetti. Vasiyeti üzerine cesedi yakılarak külleri yaşamının büyük bir bölümünü üzerinde geçirdiği Baltık Denizine atılmıştır.

Çoğunluğu Stokholm’da olmak üzere 20 şehrin sokak ve meydanlarında Koman’ın heykelleri bulunur. Stokholm’da Mimarlık Yüksek Okulu önünde “Leonardo’ya Selam” heykeli sanatçının beğenilen eserlerindendir. 

Uzun yıllar Yapı Kredi Sigorta Genel Müdürlüğü binasının önünde şimdi ise Beyoğlu İstiklal Caddesi’ndeki Yapı Kredi Kültür Merkezi içinde bulunan Akdeniz Heykeli sanatçının Türkiye’de bulunan çalışmalarından en bilinenidir.

ETİKETLER:
Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.