İnci Çayırlı vefat etti cenazesi ne zaman

İnci Çayırlı vefat etti. Türk sanat müziğinin güçlü sesi ve koro şefi İnci Çayırlı hayatını kaybetti.

Türk sanat müziği sanatçısı, koro şefi İnci Çayırlı vefat etti. 86 yaşında hayatını kaybeden İnci Çayırlı, Türk sanat müziğinin güçlü sesleri arasında yer alıyordu.

İnci Çayırlı vefatı ile sanat dünyasında büyük bir üzüntü oluştu. İnci Çayırlı’nın vefat haberini sanatçı Onur Akay duyurdu. Akay, “Türk sanat müziğinin usta ismi Devlet Sanatçısı İnci Çayırlı’yı maalesef kaybettik. Tavrı ve bilgisi ile ekol olmuş sanatçımızın mekanı cennet olsun inşallah.” ifadelerini kullandı.

İnci Çayırlı’nın vefatı sanat dünyasında derin bir üzüntü yarattı. Kültür Bakanlığı, Çayırlı’nın vefatının ardından sosyal medyadan mesaj yayınladı. Üzüntüsünü paylaşan sanatçılar arasında Türk halk müziğinin güçlü sesi Sabahat Akkiraz da vardı…

İnci Çayırlı kimdir?

Türk sanat müziğinin güçlü isimlerinden İnci Çayırlı, 1935’te İstanbul’da doğdu. Çamlıca Kız Lisesi mezunu olan İnci Çayırlı 1953 yılında İstanbul Belediye Konservatuarı Folklor Tatbikat Topluluğu’nda Sadi Yaver Ataman’ın asistanı olarak göreve başladı.

Sanatçı, İstanbul Radyosu’nda çalıştı. Bir dönem Münir Nurettin Selçuk’un korosunda yer alan İnci Çayırlı, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda öğretim üyeliği yaptı.

İnci Çayırlı, 1990 yılında Kültür Bakanlığı Bursa Devlet Klasik Türk Müziği korosunun kurucu şeflerinden oldu. 1995’te bu görevinden ayrıldı. Kültür Bakanlığı 1998 yılında sanatçıya devlet sanatçısı unvanı verdi.

1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından “Devlet Sanatçısı” unvanına layık görülen Çayırlı, “Çileli Bülbül”, “Son Nefes”, “Kadın Asla Unutmaz”, “Ayrılık” gibi sinema filmlerinin müziklerini yaptı.

Yurt içi ile Rusya, Romanya, İsviçre, Almanya, Fransa, Hollanda ve Japonya gibi ülkelerde konserler veren usta sanatçı, kendisine bir gazino patronundan gelen oldukça yüklü miktar para karşılığı assolistlik yapma teklifini kabul etmedi.

Sanatçının anıları, 2015 yılında Murat Derin tarafından “Müziğin Güzel Günlerine Yolculuk-İnci Çayırlı’nın Anıları” adıyla kitap olarak Pan Yayıncılık tarafından basıldı.

İnci Çayırlı’nın cenazesi ne zaman? 

İnci Çayırlı’nın cenazesi hakkında açıklama yapıldı. İnci Çayırlı’nın cenazesi 2 Eylül Perşembe günü defnedilecek. Sanatçı için önce bir anma uğurlaması düzenlenecek. İnci Çayırlı’nın cenaze namazı Fenerbahçe Camisi’nde öğle vakti kılınacak. İnci Çayırlı’nın cenazesi Nakkaştepe Mezarlığı’na defnedilecek.

ETİKETLER:
Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.