İstanbul Sessiz Sinema Günleri’nde Zalim Kadın

30.08.2018
A+
A-

Sessiz sinemaya ait az bilinen filmlerin gösterildiği 5. Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri, 5-9 Aralık 2018 tarihleri arasında izleyicileri ağırlayacak.

İstanbul Sessiz Sinema Günleri’nde Fransız avangart yönetmen Marcel L’Herbier’den 1924 yapımı L’inhumaine (Zalim Kadın / The Inhuman Woman) filmi gösterime girecek. Bu yıl yine ilgi çekici filmlerin gösterileceği 5. Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri’nde ilk kez Sovyet sinemasından 1928 yapımı Oblomok Imperii (İmparatorluk Kalıntısı  / Fragment of an Empire) gibi önemli fakat az bilinen yapımlar yer alacak.

5. Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri, 5-9 Aralık 2018 tarihleri arasında izleyicileri ağırlayacak. Sinema günlerinin bu yılki teması ‘Teknoloji’ olacak. Gösterimi yapılacak olan filmler, en son restorasyon görmüş halleri ile peyaz perdeye yansıyacak. Aynı anda filmlere canlı müzik eşlik ederek, izleyiciye farklı bir deneyim yaşatılacak.

5. Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri, sinemanın ilk dönemine adanmış Türkiye’deki ilk ve tek film festivali olarak beşinci yılını kutlamaya hazırlanırken diğer etkinliklere ve bireylere ilham vermeye devam ediyor. 5 – 9 Aralık tarihlerinde beş güne ve mekana yayılacak festival, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkısı, Cineteca di Bologna ve Eye Filmmuseum ortaklığıyla gerçekleşecek.

Ana teması ‘teknoloji’ olarak belirlenen festivalde hem bir teknolojik yenilik olarak sinemanın doğuşu hem de günümüzün restorasyon, korumacılık ve dijitalleşme gibi konuları gündeme getirilecek. Her zaman olduğu gibi tüm filmler en son restorasyonlu haliyle gösterilecek ve filmlere canlı müzik eşlik edecek.

Programda öne çıkanlar

Bu yılın programındaki Diva Filmleri bölümünde Asta Nielsen’ın filmleri seyirciyle buluşacak. Danimarka’da doğan ve Almanya’da birçok film yapan Nielsen’in dünya çapında bir yıldız olmasına yol açan Afgrunden (Uçurum / The Abyss, 1910)öne çıkan filmler arasında.

Her yıl olduğu gibi sessiz sinema döneminin vaz geçilmez isimleri Charlie Chaplin ve Buster Keaton’ın herkesi güldürecek filmleri de programda.

İlk yılından itibaren özenle hazırlanan “Osmanlı İmparatorluğu’ndan Görüntüler” bölümü ise yine sosyal tarih açısından eşsiz birer belge değeri taşıyan filmleri perdeye taşıyacak.

Programda ayrıca Polonya’da bulunup geçen yıl restore edilen 1929 Alman yapımı bir Sherlock Holmes uyarlaması Hund der Baskervilles (Baskervillerin Köpeği); Fransız avangart yönetmen Marcel L’Herbier’den 1924 yapımı L’inhumaine (Zalim Kadın / The Inhuman Woman) ve bu yıl ilk kez Sovyet sinemasından 1928 yapımı Oblomok Imperii (İmparatorluk Kalıntısı  / Fragment of an Empire) gibi önemli fakat az bilinen yapımlar yer alacak.

Festivalde yurt dışından ve ülkemizden hem sessiz sinema hem de kendi alanında isim yapmış müzisyenler filmlere canlı olarak eşlik edecek. Müzisyenler arasında, geçtiğimiz yıllarda festivale katılan ve uluslararası sessiz sinema dünyasında çok iyi tanınan Stephen Horne ve Frank Bockius da olacak. Ayrıca tüm filmlerden önce, yerli ve yabancı, sessiz sinema alanında uzman, araştırmacı, yazar ve küratörler sunumlar yapacak. Ülkemiz dahil dünyanın farklı bölgelerindeki film arşivlerinden bir araya getirilen filmlerin tamamı, seyirciyle ilk kez buluşacak. Bu yılki festivalin biletleri Kasım ayında Biletix üzerinden satışa çıkacak.

Editör: Serdar Tunatürk

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.