İtalya’da selfie çekerken heykelin parmaklarını kıran turist

İtalya’nın dünyaca ünlü neo-klasik heykeltıraşlarından Antonio Canova’nın alçıdan yaptığı Paolina Borghese adlı heykelinin ayak parmaklarını selfie çekerken kıran Avusturyalı turistin kim olduğu ortaya çıktı. D.H. olarak açıklanan kişi “Özür diliyorum” dedi.

İtalya’da selfie çekerken heykelin parmaklarını kıran turist

İtalya’da selfie çekerken heykelin parmaklarını kıran turist özür diledi. İtalya’nın dünyaca ünlü heykeltraşı Canova’nın bir eserinin önünde selfie çekerken, zarar veren kişinin kimliği belirlendi. Heykelin ayak parmaklarının kırılmasına neden olan turist olay yerinden kaçarak uzaklaşmıştı. Yekililer Avusturyalı turistin adını D.H. olarak açıkladı.

İtalya’nın önde gelen neo-klasik heykeltıraşlarından Antonio Canova’nın eserinin üzerine oturan turist, fotoğraf çekimi sırasında alçı malzemeden yapılmış olan heykelin parmaklarının kırılmasına neden olmuştu.

Possagno kasabasındaki Antonio Canova Gypsotheca Müzesi‘ndeki olayda, heykeltıraşın en ünlü eserlerinden Paolina Borghese heykelinin alçı modeli zarar gördü.

Heykelin parmakları kırılınca kaçtı 

Antonio Canova Gypsotheca Müzesi’nin açıklamasında “Avusturyalı bir turist, Paolina Borghese heykelinin üzerine oturarak iki ayak parmağının kırılmasına yol açtı, ardından da olayı bildirmeden aceleyle müzeden uzaklaştı” denildi.

31 Temmuz’da yaşanan olayın ardından polis araştırması sonucu Avusturyalı turistin kimliği belirlendi. D.H. olarak sadece isim ve soyadının baş harfleri açıklanan turiste Avusturya’daki evinde ulaşıldı.

Öte yandan, olay anına dair görüntüler de ortaya çıktı. Kamera kayıtlarında Avusturyalı turistin heykelin üzerine uzanarak fotoğraf çektirdiği, kalkarken heykelin ayağının kırıldığını fark ettiği anlaşılıyor.

Avusturyalı bir turist kafilesi için müzeye rezervasyon ile giren kişiye Avusturya’daki evinde ulaşıldı. Telefonla Avusturyalı turistin evine ulaşıldı. Yetkililerinin soruları karşısında ağlayarak cevap veren kişi, Paolina Borghese heykelini kıranın eşi olduğunu söyledi.

Turistin eposta ile özür dilediği cezasını çekmeye razı olduğu belirtiliyor.

Eposta ile suçunu itiraf etti

D.H. daha sonra Carabinieri (İtalyan Jandarması) merkezine bir e-posta yazarak suçunu itiraf etti ve bedelini ödemeye hazır olduğunu söyledi.

D.H. epostasında şöyle dedi: “50. doğum günüm için 10 kişilik bir grupla 4 günlüğüne seyahate çıkmıştık. Possagno’daki müzeyi ziyaretimiz sırasında heykelin üzerine oturdum ama sebep olduğum hasarı fark etmedim. Özür diliyorum” dedi.

D.H. heykelin kırıldığı haberini Avusturya basınında görünce teslim olmayı düşündüğünü de sözlerine ekleyerek “Sorumsuzca davrandığımı kabul ediyorum” diye yazdı.

Carabinieri’ye (İtalyan jandarması) ait video görüntülerinde ise turistin heykelin bacaklarına uzanır şekilde oturduğu, başka bir turiste fotoğrafını çektirdiği, kalkarken de heykelin ayak kısmında bir parçayı tutup bıraktığı görülebiliyor.

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.