Jorge Fernández Díaz Annem romanı ile raflarda

Arjantinli yazar Jorge Fernandez Diaz’ın Annem adlı romanı Türkçeye çevrildi ve raflarda yerini aldı.

Jorge Fernández Díaz Annem romanı ile raflarda yerini aldı. Gerçek hayat hikayesi Jorge Fernández Díaz roman sayfalarına taşındı.

Arjantinli yazar Jorge Fernández Díaz’ın Annem adlı romanı Arjantin ve İspanya’da çok ilgi gördü. Roman şimdi Bilgi Yayınları etiketiyle Türkiye’de basıldı.

Romanı İspanyolcadan Türkçeye İdil Dündar çevirdi. Kitabın editörlüğünü ise Biray Üstüner yaptı. 

Annem romanın konusu 

Annem dünyanın süregelen acılarına karşı modern kadının mücadelesi olarak da okunabilecek, kurtuluş umudu gibi görülen yolun acımasız bir sürgüne dönüştüğü gerçek bir hayat hikâyesi.

Arjantin’de Péron’un iktidarda olduğu yıllarda, bir İspanyol köylüsü, on beş yaşındaki kızını sefaletten kurtarmak amacıyla Arjantin’e gönderir ve kısa bir süre sonra ailenin geri kalanının da geleceğine söz verir. Ama işler yolunda gitmez, genç kız tutsak ve yalnız kaldığı hasım ülkede büyür, evlenir, kaderine karşı mücadele eder ve en acımasız sürgünü yaşar. Yıllar sonra bu kez oğullarıyla torunları, ekonomik krizden kaçarak İspanya’ya taşınmak istediklerini söylerler ve her şey yeniden başlar.

Yaşadığı ülkedeki sıkıntılardan kurtulmak amacıyla sınırlar ötesine gitmeyi düşünürken “gitmek mi zor kalmak mı” ikilemini yaşayan tüm insanların kendini bulacağı bu duygu yüklü ve büyüleyici hikâye, Arjantinli yazar Jorge Fernández Díaz’ın, annesinin yaşadıklarının peşine düşüp öğrenmesiyle kitaba dönüştü.

Annem romanıyla ilgili yorumlar:

“Fernández Díaz mütevazı görünen ama mucizevi sayfalardan oluşan bir metin yaratmış.” Marcos Aguinis

“Annem hayat kadar basit ve güçlü. Ama hayat bu kadar iyi yazılmadı.” José Pablo Feinmann

“Fernández Díaz sayfaları çevirdikçe hepimizi Fernández’e dönüştürüyor ve sonunda kitabı kapatırken eski bir dostumuza veda ediyor gibi hissediyoruz. İyi edebiyat da tam olarak bu. Geri kalanı laf kalabalığı.” Arturo Pérez-Reverte

Jorge Fernández Díaz kimdir 

Arjantinli yazar ve gazeteci Jorge Fernandez Diaz 1960’ta Buenos Aires’te doğmuştur. Kitaplarında sıklıkla edebiyat ve gazeteciliği birleştirir. Fernandez Diaz El Cronista gazetesinin siyaset kısmının yöneticisi, Somos ve Gente gibi dergilerin genel yayın yönetmeni, Noticias dergisinin yöneticisidir. Günlükler, kısa öyküler, edebiyat eleştirileri, makaleler ve altı roman yazmıştır.

Annem adlı romanı otuz hafta çok satanlar listesinde kalmış, İspanya içinde beş, Arjantin’de yirmiden fazla edisyonu piyasaya sürülmüştür.

2002’de Asturias’lı annesiyle elli saatlik bir röportaj yapmış, buna dayanarak bir göçmenin samimi bir dille yazılmış, kurgulaştırılmış hikâyesini anlatan Annem’i yazmıştır. Bu eserle İspanyol topluluklar ve İspanya hükümeti tarafından verilen Medalla de la Hispanidad adlı ödüle layık görülmüştür.

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.