Karagöz Hamlet Amerika’da tiyatro ödülüne aday gösterildi

19.01.2022
A+
A-

ABD’de sergilenen Hamlet’in Rüyası, Türk tiyatrosunun gölge oyunu formatında sahnelendi. Manda derisinden yapılan karakterlerle Hamlet, ABD’de ödüle aday gösterildi.

Karagöz Hamlet Amerika’da tiyatro ödülüne aday gösterildi. Geleneksel Türk tiyatrosu gölge oyunu Karagöz ile Amerika’da tiyatro dünyasında yenilik yaratıldı. Hamlet’in Rüyası adlı oyun geleneksel Karagöz gölge oyunundaki gibi deriden yapılmış karakterlerle sahnelendi. 

Ayhan Hülagü, Hamlet’i geleneksel gölge tiyatrosuna uyarladı. ABD’de Shakespeare’in oyunlarına ödül veren New York Shakespeare, 2021 yılı için Ayhan Hülagü’nün eserini ödüle aday gösterdi. 

Türkiye’nin geleneksel gölge oyunu Karagöz, geçtiğimiz sezon Amerikanın saygın tiyatrolarından ‘Hamlet Isn’t Dead’in repertuvarına alınmıştı. Tiyatro, Amerikalı sanatçılarla Shakespeare’in Hamlet’ini geleneksel Karagöz gölge oyunu formatında sahneye taşıdı.

Gölge oyunu Hamlet’in Rüyası ödüle aday

Oyuncu, yazar Ayhan Hülagü’nün uyarlayıp yönettiği Hamlet’in Rüyası, İngiliz yazarın oyunlarını ödüllendiren New York Shakespeare tarafından 2021 yılının en iyi uyarlama ödülüne aday gösterdi.

Sahnelenen tüm oyunları detaylı inceleyen organizasyon, ön plana çıkan en iyi oyun, yönetmen, prodüksiyon vb ödüllendiriyor. Adaylar arasında Rogue Ensemble Theatre Company, Eastline Theatre, Barefoot Shakespeare Company, New York Classical Theatre gibi özel tiyatrolar yer alıyor.

Hamlet’te Tuzsuz Deli Bekir

Hamlet’in çağdaş yorumla tarihinde ilk defa gölge tiyatrosuna uyarlandığı oyunda, Amerika’ya taşınan Karagöz ve arkadaşlarının tiyatro kurup Hamlet’i oynama hikayelerini konu ediniyor. Geleneksel gösterideki Tuzsuz Deli Bekir, Yahudi, Çelebi gibi karakterler Shakespeare’in dünyasına dahil olup klasik hikayeyi canlandırıyor.

Oyunu Broadway başta olmak üzere Amerika’da yaptığı gösteriler ve geleneksel Türkiye tiyatrosu üzerine yaptığı çağdaş denemelerle uluslararası tanınırlığa ulaşan Ayhan Hülagü yönetti. David Andrew Laws artistik direktörlüğünü üstlenirken Jardon Waters ile Amy Liou tüm karakterlere can vermişti.

Gösteri için geleneksel yöntemlerle 35 özel tasvir tasarlandı, tüm karakterler deve yahut manda derisinden yapıldı.

Bu sezon Hamlet Isn’t Dead ve US Karagoz Theatre Company ortaklığında Şubat ayında Broadway’de yeniden sahnelenecek Hamlet Rüyası’nda Amy Liou, Chloé Bel ve Dan Dobro karakterleri canlandıracak. Pandemi de kapanan Broadway’in perdeleri açtığı ilk gösterilerden biri olarak tarihe geçmişti. Hülagü’nün sahnelediği oyunlar ile Hollywood Fringe Festival, New York City Fringe Festival, National Puppet Festival vb festivallerde sahne almış, Cornell, Hawaii ve Harvard Üniversitesi’nde söyleşiler düzenlemişti.

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.