Kel Mahmut gerçek hayatta Rıfat Ilgaz’ın hocasıydı

Hababam Sınıfı’nın güzel yürekli müdürü Kel Mahmut gerçek hayatta Rıfat Ilgaz’ın hocasıydı. Kastamonu’da lise yıllarında Rıfat Ilgaz’a hocalık yapan Nihat Dicle, yıllar sonra kendisini Hababam Sınıfı’nda görünce mektup yazarak memnuniyetini ifade etmişti.

Kel Mahmut gerçek hayatta Rıfat Ilgaz’ın hocasıydı

Kel Mahmut gerçek hayatta Rıfat Ilgaz’ın hocasıydı. Türk edebiyatının sayfaları arasından, sinemaya oradan da hafızalara kazınan kült karakter Kel Mahmut, bir hayali kahraman değildi. Kel Mahmut gerçekte de yaşadı ve Rıfat Ilgaz’ın hocasıydı. 

Hababam Sınıfı, Türk edebiyatında ve sinema tarihinde önemli bir yere sahip. Rıfat Ilgaz’ın ölümsüz eseri Hababam Sınıfı sinema filmi olarak Yeşilçam döneminde de yakın dönemde de çekildi. Hababam’ın güzel yürekli hocası Kel Mahmut, Rıfat Ilgaz’ın hayalinden yarattığı bir karakter değildi. 

Kel Mahmut, gerçek hayatta Rıfat Ilgaz’ın Kastamonu’daki hocası Nihat Dicle’dir. Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi şu anda 149 yaşında. O yıllardaki adı Kastamonu Muallim Mektebi’ydi. Rıfat Ilgaz, liseyi burada okudu. Kel Mahmut karakterine ilham olan hocası da Nihat Dicle’ydi. 

1995 yılında vefat eden Nihat Dicle, Kastamonu Muallim Mektebi’nin öğretmeni ve müdür yardımcısıydı. Nihat Dicle, 1899’da Diyarbakır’da doğdu. İstanbul Öğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Mezuniyeti sonrasında Kastamonu’da ortaokul, lise ve Öğretmen Okulu’nda tarih öğretmenliği ve müdür yardımcılığı yaptı. 

Hababam Sınıfı film sansür kurulunun “Bir öğretmene Kel Mahmut dedirtmeyiz” diyen üyeleri yüzünden uzun süre filme çekilemedi. Ancak 1974 yılında “Kel Mahmut” Mahmut Hoca olarak değiştirildi ve sansürü aşabildi.

Nihat Dicle sansürcülerin aksine yıllar sonra Hababam Sınıfı filmini izledikten sonra Ilgaz’a yazdığı bir mektupta “Bana verdiğiniz Kel Mahmut rolünden dolayı size minnettarlığımı, takdirlerimi, gurur ve iftihar duygularımı iletmektir amacım. Ne yapacağımı bilemiyorum. Yalnız televizyon gibi bir yayın aracında, eserinizi tüm memleket bireylerinin iftiharla seyretmesi kafidir. Sağolunuz, var olunuz” diyecekti.

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.