Kitap okuma tableti hediye

ABD’de okumayı çok seven bir homeless’a kitap okuma tableti hediye edildi. Okumayı çok seven sokaklarda yaşamını sürdüren evsiz bir adama beklemediği bir hediye verildi. Herkesin gıda ya da giyecek ihtiyacı olabileceğini düşündüğü bu adama gelen hediye bir kitap okuma tabletiydi. Neden mi?

ABD’de yaşanan ilginç olay Reddit adlı sosyal haber portalında haber olarak yer aldı. Olay şöyle;

San Diegolu bir vatandaş, ziyaret için geldiği Las Vegas’ta evsiz bir adamın (homeless) her gün aynı kitabı okuduğunu fark etti. İyiliksever San Diegolu, okumayı seven bu adama daha farklı kitapları armağan etmek istedi. Bunun için de sokakta yaşarken yanında rahatça taşıyabileceği ve içinde yüzlerce elektronik ortamda okunabilen kitabın bulunduğu “kitap okuma tableti” hediye etti.

Sosyal medyada Mjuad kullanıcı ismini kullanan San Diegolu iyiliksever vatandaş sonrasında Paul adlı evsiz adamın kitap tabletini okurken çektiği fotoğrafını paylaştı. Bu fotoğraf çok beğenildi ve 2 milyon kez görüntülendi. Kendi kullandığı kitap okuma tabletini hiç düşünmeden hediye eden iyiliksever kısa sürede sosyal medyada milyonlarca tebrik aldı. Fotoğrafı gören ve durumdan haberdar olan başka bir kullanıcı da Paul’ün bir aylık ihtiyaçlarını karşılamaya gönüllü oldu.

İçi elektronik kitapla dolu tablette William Faulkner, Ernest Hemingway, James Joyce, Cormac McCarthy gibi yazarların 200 civarı kitabının olduğunu belirten Mjuad, “Gerçekten de iyi kazanıyorum ve bir zamanlar dipteydim. Bir başkasının benden daha fazla keyif alacağını bilerek çok ucuz bir şeyi cebimde tutamazdım. Aldığı bir şeye bu kadar sevinen birini hiç görmedim ve onun her gün birşeyler okuduğunu görmek bana mutluluk veriyor” dedi. Mjuad, kendisini öven diğer kullanıcılardan buna bir son verilmesini isteyip yardıma ihtiyacı olanlara el uzatmaları çağrısında bulundu.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.