Kitaplardaki çizgilere Aydın Doğan ödülleri

Bu yıl ilk kez Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması etkinlikleri içinde “Ulusal Çizgi Roman” ve “Ulusal Çocuk Kitabı İllüstrasyonu” alanında ödül düzenlendi. Ödülleri kazananlar açıklandı.

Kitaplardaki çizgilere Aydın Doğan ödülleri verildi. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması etkinlikleri içinde ilk kez “Ulusal Çizgi Roman” ve “Ulusal Çocuk Kitabı İllüstrasyonu” alanında ödül düzenlendi.

Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması ‘Ulusal Çizgi Roman’ ve ‘Ulusal Çocuk Kitabı İllüstrasyonu’ ödüllerini kazananlar açıklandı.

Ulusal Çizgi Roman Ödülü ‘Ve Sinem’i çizen Cihan Kılıç ile ‘Gozo ve Sagre’yi çizen Uğur Erbaş’a verildi.

Ulusal Çocuk Kitabı İllüstrasyonu Ödülü ise ‘Annemin İçindeki Ses’ adlı çocuk kitabını resimleyen Deniz Üçbaşaran’ın oldu. 

Aydın Doğan Ulusal Çizgi Roman Ödülü jürisinde Levent Cantek, Latif Demirci, Ersin Karabulut, Piyale Madra, Umut Südüak ve Başak Ürkmez bulunuyor. Jüri, son beş yıl içerisinde ulusal yayınevleri tarafından yayımlanmış çizgi romanlar arasından, ‘Ve Sinem’i çizen Cihan Kılıç’ı, ‘Gozo ve Sagre’ yi çizen Uğur Erbaş’ı ödüle değer buldu ve ödülün iki sanatçı arasında paylaştırılmasına karar verdi.

Ve Sinem ödül gerekçesi 

Jüri ‘Ve Sinem’i ödüllendirme gerekçesini şöyle açıkladı: “Genç dilini aktüelle ilişkilendirerek kullanma maharetiyle mizah dergileri içinde ayrıksı duran bir çalışma ve komik çizgili, underground eğilimli çizgi roman geleneğimizi sürdüren, yeni olmayı başaran bir hikaye yapısına sahip olması” 

‘Gozo ve Sagre’ için ödül gerekçesi olarak şöyle denildi: “Yaşadığımız dünyayı andırır biçimde bir başka “uygarlık tarihini” az bulunur türden bir hikaye derinliğiyle resmetmesi; karakterler arasında ustalıkla gezinen sakin anlatımı, ironik dili ve grafik romanın nitelikli bir örneği olması” 

Annemin İçindeki Ses ödül gerekçesi

Aydın Doğan Ulusal Çocuk Kitabı İllüstrasyonu Ödülü’nün jürisinde Ercan Akyol, Ilgım Veryeri Alaca, Mustafa Delioğlu, Can Göknil, Tan Oral, Emre Senan, Umut Südüak ve Başak Ürkmez bulunuyor. Jüri son iki yıl içerisinde ulusal yayınevleri tarafından yayımlanmış çocuk kitapları arasından ‘Annemin İçindeki Ses’ kitabını resimleyen Deniz Üçbaşaran’ı ödüle değer buldu. 

Jürinin ödül gerekçesi ise şöyle açıklandı: “Annemin İçindeki Ses, tema ile görsel arasında ilişkinin güçlü olduğu bir çalışma olması, özgün görsel dili, zengin renk paleti, farklı renklerin ardışık sayfalarda uyum içinde kullanılarak bütünlük oluşturması ve çocuk kitabı illüstrasyonun nitelikli bir örneği olması nedeniyle Aydın Doğan Ulusal Çocuk Kitabı İllüstrasyonu Ödülü’ne değer bulundu.”

Ayrıca bu yıla özel olarak da Aydın Doğan Ulusal Çocuk Kitabı İllüstrasyonu Jürisi dokuz adet de Başarı Ödülü verdi. Başarı Ödülleri: Çeşme ve Rüzgar ile Reha Barış, Kedi ile Şeytan ile Mert Tugen, Kolları Ayaklarında Bay Fi’nin Klarneti ile Buket Topakoğlu, Zor Balık ile Uğur Altun, Babamın Battaniyesi ile Ayşe İnan, Bir Çizgi ile Çağrı Odabaşı, Güz Gelince ile Sena Yıldız, Kitap Karıncası ile Gökçe İrten, Öğretmenimin Gizli Hayatı ile Ayşe Deniz Şahin’e verilmiştir.

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.