Klasik Türk Resimleri Sergisi

Klasik Türk Resimleri Sergisi

İstanbul’un yüz yıl önceki görünümünü aktaran klasik dönem ustalarının fırçasından çıkmış resimler Bali Müzayede Salonu’nda sergileniyor.klasik_türk_resmi

Bali Art Gallery Türk resminin klasik ustalarının öne çıktığı bir sergi düzenliyor. Cumhuriyet dönemine geçişin ve son dönem Osmanlı hayatının resim sanatımızdaki yansımalarının genişçe yer aldığı sergide ayrıca Osmanlı ferman (feraşet fermanları) ve hilyeleri ile bir önceki döneme dair eserler de yer alıyor.

“Klasik Türk Resmi , Başyapıtlar Koleksiyonu” adlı sergide, resim sanatımızın ilgi odakları arasında her zaman ön planda yer almış olan ressamların eserlerine ağırlıklı bir yer ayrılmış.
Başta Halil Paşa (1857-1939) olmak üzere, Hüseyin Zekai Paşa (1860-1919), Hoca Ali Rıza (1858-1930), Nazmi Ziya (1881-1937), Feyhaman Duran (1886-1970), Hikmet Onat (1882-1977) gibi Cumhuriyet öncesi dönemle Cumhuriyet kuşakları arasında köprü görevi üstlenmiş sanatçılar sergide yerlerini alıyorlar ve sonraki dönemlerin sanatçılarıyla üslup ve ifade bağlantılarına, bir anlamda ışık tutmuş oluyorlar.”

Sergide onyıllardır özel bir koleksiyonun mahremiyetinde gözlerden ırak kalmış olan ve birçok bakımdan şaşırtıcı ve etkileyici çok sayıda eser sanatseverlere sunuluyor.
Bali Müzayede Salonundaki sergi, 09 Aralık – 26 Aralık tarihleri arasında gezilebilir.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.