Koronalı günlerde çocuklarla eğlenceli mutfak

Clara Seren Amram, koronalı günlerde ebeveynler için çocuklarının sağlıklı beslenmesine yönelik ‘eğlenceli’ önerilerde bulundu. Clara Seren Amram sağlıklı beslenme ve iyi yaşam üzerine “Sağlık ve Lezzet Dolu Bir Yaşam“,“Sağlıklı Yemekler, Mutlu Çocuklar“ ve “Gökkuşağından Lezzetler“ adlı üç kitap yayımladı. Amram kendisin ‘holistik sağlıklı yaşam danışmanı’, hukukçu ve hümanist olarak tanımlıyor.

Amram, Corona (Covit-19) virüsü salgınına karşı alınan tedbirler doğrultusunda ebeveynlerin ve çocuklarıyla mutfağa girerek, pratik, sağlıklı ve çok lezzetli yemekler hazırlamayı eğlenceli bir hale dönüştürebileceğini anlattı.

Holistik Sağlıklı Yaşam Danışmanlığı’nın öncülerinden birisi olan Clara Seren Amram kurucusu olduğu Clarita’s Way ile çocukların bayılacağı yemek tariflerini ve sunum önerilerini paylaştı.

Clara Seren Amram, “Corona“ (Covit-19)  virüsüne karşı alınan tedbirler kapsamında evde olunan şu günlerde ebeveynlerin çocuklarıyla beraber yemek yapmayı eğlenceli bir aktivite haline getirebileceğini hatırlatarak birtakım önerilerde bulundu.

Aynı zamanda iki çocuk annesi olan Holistik Sağlıklı Yaşam Danışmanı Clara Seren Amram kurucusu olduğu Clarita’s Way (Clarita’nın Yolu) ile çocukların sağlıklı büyümeleri ve gelişmeleri için evde yapılabilecek lezzetli ve hazırlaması çok kolay yemek tariflerini paylaşıyor.

“Sağlıklı Yemekler, Mutlu Çocuklar“ adlı bir kitabı da bulunan Clara Seren Amram, her yaşın ayrı bir beslenme gereksinimi olduğunu, bununla beraber alınabilecek çeşitli vitaminlerin dengeli bir ölçüde alınmasının önemini vurguladı.

Özellikle çocukların erken yaşlarda dengeli ve sağlıklı beslenmeye başlamasını ve çocuklara dengeli beslenmenin öneminin anlatılmasının gerekliliğini ifade eden Amram, eğlenceli tabak sunumlarıyla onlara sağlıklı yemeklerimizi daha da çekici bir hale getirebilebileceğini söyledi. Amram “Kemik gelişimi için temel mineralleri sunan yeterli kalsiyum, özellikle küçük yaşlarda bağışıklık sistemlerini güçlü tutmak için yeterli vitamin, bedenlerini inşa etmek, onarmak, güçlendirmek enerji vermek, büyümelerini hızlandırmak için yeterli protein, enerji almaları, aktif, mutlu, sağlıklı olmaları için de yeterli karbonhidratı sağlamalıyız.” dedi.

Koronalı günlerde çocuklarla eğlenceli mutfak saatleri düzenlemek mümkün.

Çocuklarda sağlıklı beslenmenin önemi

Clara Seren Amram, sağlıklı beslenmenin zorlama veya dayatmayla değil, sevgiyle, eğlenceyle öğretilmesi gerektiğini, bu sayede bir alışkanlık olarak kendiliğinden kazandırmanın mümkün olduğunu ve özellikle evde kaldığımız bu günleri ebeveynlerle çocukların beraberce yemek hazırlayıp, eğlenecekleri bir zaman dilimi olarak değerlendirebileceğimizi hatırlattı: “Ağaç yaşken eğilir. Çocuklarımıza sağlıklı beslenmeyi sevdireceğiz ki, sağlıklı bireyler olarak yetişebilsinler. Çünkü onlar bizim geleceğimizdir. Çocuklarımızı doğayla uyum içinde, doğayı koruyarak, onun bize sunduğu nimetlerden yararlanarak yaşamasını öğretmeliyiz. Sağlıksız paketli atıştırmalıklar yerine beraber mutfağa girip, sağlıklı omlet çeşitleri,  sebze yemekleri, çorbalar, bakliyat yemekleri, ezmeler, meyve suları v.b. gibi yemekleri hazırlayabiliriz. Çocukların çok sevdiği hamburger, sandviç, cips gibi atıştırmalıkların sağlıklı versiyonlarını evde hazırlamak da çok kolaydır.“

Ebeveynlere sağlıklı beslenmenin önemini eğlenceli bir şekilde anlatmalarını öneren Amram, oyunlar, hikayeler ile çocukların anlayacağı ve seveceği bir dil geliştirilebileceğini, yemekleri hazırlarken çocukları mutfağa sokarak,  yaratıcılığın hazzını almalarını sağlayabileceklerini,  sağlıklı bir yemeği lezzetli ve eğlenceli dokunuşlarla çocukların bayılacağı bir hale getirilebileceklerini sözlerine ekledi.

Clara Seren Amram, Clarita’s Way ile “Beslenme, Sağlık ve Hukuk“, temalarını içeren “İyi Yaşam Döngüsü“, yani fiziksel, ruhsal ve mental beslenmeyi hayatımızdaki pratiklere dönüştürerek, çevresindeki insanlara aktarmak için çalışıyor; ve pek çok kuruma ve kişiye de bu konuda eğitim veriyor. Holistik Sağlıklı Yaşam Danışmanlığı kavramını Türkiye’ye ilk getirenlerden birisi olan Amram, yaklaşık 20 yıl önce bu konuyla ilgili farkındalık yaratma çalışmalarına başlayarak, bu süreçte yol alınmasına önemli bir katkı sağladı.

 

ETİKETLER:
Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Cağaloğlu’nda yayınevlerinin arasında büyüdü. Eski kitap, imzalı kitap koleksiyoneri. Osmanlıca eserler üzerinde araştırmalar yapıyor. Türk tarihi alanında okumalar yaparak ve paylaşımlarda bulunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.