Kuşlar Yasına gider filmine ödül

Kuşlar Yasına gider filmine ödül

Hasan Ali Toptaş’ın aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan Kuşlar Yasına Gider ödüllendi. Yönetmenliğini Ali Aydın’ın yaptığı film 8. Boğaziçi Film Festivali’nin endüstri bölümü Bosphorus Film Lab’ın Pitching Platformu kategorisinde verilen TRT Ortak Yapım Ödülü ise Hasan Ali Toptaş’ın romanında uyarlanan ‘Kuşlar Yasına Gider’ filmine verildi.

Hasan Ali Toptaş’ın aynı isimli kitabından uyarlanan “Kuşlar Yasına Gider” filminin yönetmen koltuğunda Ali Aydın oturuyor. Filmde, roman yazarı olan bir adamın babası ile olan ilişkisi ve babasının hasta olması üzerine değişen yaşamları konu ediliyor.

Sinema kariyerine 2012 yapımı Küf filmiyle başlayan Ali Aydın, üçüncü uzun metraj filmi Hasan Ali Toptaş’ın eserlerinden biri olan “Kuşlar Yasına Gider” uyarlaması olacak.

Ali Aydın’ın yönetmenliğini yaptığı Kuşlar Yasına Gider filmi Kültür Bakanlığı’ndan yapım desteği almaya hak kazanmıştı. 

Hasan Ali Toptaş’ın 2016 yılında yayınlanan “Kuşlar Yasına Gider”, eseri yazar bir adam ve babasının hikâyesini işliyor. Baba ile oğlu arasındaki ilişkiyi konu edinin eserde Ankara ve Denizli arasında mekik dokunuyor. Aziz bey, tüm ülkeyi karış karış gezmek zorunda kalan bir kamyon şoförüdür ve bir trafik kazası sonucu bir bacağını kaybeder. Bunun üzerine Aziz bey kendi benliği ile bir mücadeleye girişir. Bu süreçten sonra karakterlerin iç dünyalarına bir yolculuğa çıkılır ve farklı bir dünyanın kapıları aralanır.

Hasan Ali Toptaş’ın imzasını attığı Kuşlar Yasına Gider, yazar olan bir adam ve babasının hikayesini konu ediniyor. İkilinin arasındaki ilişkiyi anlatan romanda Ankara ve Denizli arasında mekik dokunuyor. Aziz bey, tüm ülkeyi karış karış gezmek zorunda kalan bir kamyon şoförüdür ve bir trafik kazası sonucu bir bacağını kaybeder. Bunun üzerine Aziz bey kendi benliği ile bir mücadeleye girişir. Bu süreçten sonra karakterlerin iç dünyalarına bir yolculuğa çıkılır ve farklı bir dünyanın kapıları aralanır.

Ali Aydın, sinema kariyerine 2012 yapımı Küf filmiyle başladı. Film, Antalya Film Festivali’nden Dr Avni Tolunay Özel Jüri Ödülü ve Tansu Biçer ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünün sahibi olmuştu. Kronoloji filmi ise Adana Film Festivali’nden Beran Soysal ile Umut Vaat Eden Oyuncu Ödülü’ne ve Antalya Film Festivali’nden Cahide Sonku Ödülü ile En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü’ne layık görülmüştü.
 

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.