Kybele heykeli 60 yıl sonra Türkiye’de

Kybele heykeli 60 yıl sonra Türkiye’de… 1700 yıllık Kybele heykeli anavatanına geri getirildi. 60 yıl önce İsrail’e kaçırılan ardından da ABD’deki bir alıcıya satılan heykel Türkiye’ye geri döndü. 

Antik çağın ‘bereket tanrıçası’ olarak bilinen Kybele heykeli Türkiye’ye getirildi. 

60 yıl önce Türkiye’den İsrail’e kaçırılan, ABD’de bir alıcıya satılan bereketin sembolü, koruyucusu olduğuna inanılan ana tanrıça Kybele’nin bin 700 yıllık heykel tasviri, ana vatanına döndü.

Tarih öncesi çağlarda bolluğun ve bereketin sembolü, koruyucusu olarak inanılan  ana tanrıça Kybele’ye ait bin 700 yıllık olduğu söylenilen heykel, yaklaşık 60 yıl sonra Türkiye’ye getirildi.

İSRAİL’E KAÇIRILDI ABD’YE SATILDI

Türkiye’den kaçak yollarla İsrail’e götürülerek satılan, uzmanlarca milattan sonra 3. yüzyıla tarihlendirilen heykel, ABD’den Türk Hava Yolları (THY) tarafından ücretsiz taşınarak saat 21.00 sıralarında Atatürk Havalimanı’na getirildi.

MÜZEYE GÖTÜRÜLDÜ

Tarihi heykel, gümrük işlemlerinin ardından İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü yetkilileri tarafından 23.00 sıralarında teslim alındı.

ETİKETLER:
Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Cağaloğlu’nda yayınevlerinin arasında büyüdü. Eski kitap, imzalı kitap koleksiyoneri. Osmanlıca eserler üzerinde araştırmalar yapıyor. Türk tarihi alanında okumalar yaparak ve paylaşımlarda bulunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.