Lale Sümbül heykeli İstanbul Lale Vakfı bahçesinde

Bilal Turhal
Dış habercilikle başlayan gazetecilik kariyerine medya ve iletişim uzmanı olarak devam ediyor. Fırsat buldukça yolda olmayı seviyor. Tarihi hikayelerin izini sürerken gezip gördüğü yerleri, insanları, kültürü ve sanatı yazmayı seviyor. İletişim: bilalturhal@yahoo.com

Atlara dair eserler üreten ressam ve heykeltraş Süleyman Saim Tekcan’ın “Lale Sümbül” adlı eseri İstanbul Lale Vakfı bahçesinde yerini aldı.

Lale Sümbül heykeli İstanbul Lale Vakfı bahçesinde… İstanbul’un tarihi dokusuna renk katan Lale Sümbül heykeli, sanatseverlerle buluşmak üzere İstanbul Lale Vakfı bahçesinde yerini aldı.

Lale Sümbül heykeli İstanbul Lale Vakfı bahçesinde yerini aldı.

1970’li yıllarda baskı resmi anlatan atölyeler kuran Süleyman Saim Tekcan’ın önemli eseri olan “Lale Sümbül” adlı at heykeli, sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Mermer tozu ve polyester döküm heykel olan eserin adı, Süleyman Saim Tekcan’ın babaannesinden gelmektedir. Lale Sümbül Hanım, atlarıyla olan yakınlığıyla bilinen bir isimdi ve Tekcan’a ilham kaynağı olmuştu. Mermer tozu ve polyester döküm ile yapılan heykel, atların estetik güzellikleriyle insanı büyüleyen bir yapıya sahiptir.

Süleyman Saim Tekcan, atların insanlar için büyük bir öneme sahip olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Dünyada estetik ölçü olarak altın kesim ölçülerine sahip iki tane yaratık var; insan ve at. Eğer at olmasa idi dünyada hiçbir imparatorluk kurulamazdı. Çin İmparatoru terrakotadan kendi ve askerlerinin heykellerini yaptırıyor ve asker sayısı kadar at heykeli de yaptırıyor ve gömüyor. Onları gördüğümde bir kez daha düşündüm. İnsana en yakın olan yaratık at.”

Lale Sümbül heykeli, İstanbul Lale Vakfı bahçesinde ziyaretçilere açık olarak sergilenmeye devam edecek. Sanatseverler, bu önemli eseri yakından görmek için vakfın bahçesini ziyaret edebilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.