Loving Vincent filminin yapım aşamaları

Loving Vincent filmi 29 Aralık 2017 tarihinde Türkiye’de vizyona giriyor. Dünyaca ünlü ressamın Vincent van Gogh’un tabloları canlandırılarak animasyon film yapıldı. Filmin yapım aşamasına dair eğlenceli anları hazırlanan fragmanla birlikte izleyebilirsiniz.

Loving Vincent filminin yapım aşamaları

Loving Vincent filminin yapım aşamaları nasıl? Dünyaca ünlü Hollandalı ressam Vincent van Gogh’un tabloları canlandırılarak animasyon film yapıldı. Film, Vincent van Gogh’un 120’den fazla en iyi tablosundan oluşuyor ve konu tablolardaki karakterlerle anlatılıyor. 

Ünlü ressamın şüpheli ölümünü kurgulayan filmin yapım aşamasında 100’ün üzerinde ressam 65 bin resim yaptı. Olay örgüsü ise yazarın kendisi tarafından yazılan 800 mektup üzerinde kuruluyor. Dünyanın ilk uzun metraj yağlıboya filmi olarak literatürlere geçen Loving Vincent / Vincent’i Sevmek adlı film 29 Aralık 2017 tarihinde Türkiye’de izleyicilerle buluşacak. 

Filmin galası 9 Ekim 2017’de İngiltere’de yapıldı. Polonya ve İngiltere ortak yapımı olan filmin özelliği, ünlü ressamın tabloları ya da onun stilinde yapılmış yağlıboya eserlerden oluşması. Kısa film projesi olarak başlayan ancak sonra filme dönüşen yapım için, dünyanın dört bir yanından 100’ün üzerinde ressam 65.000 resim yaptı.

Filmin yönetmenliğini Polonyalı ressam ve yönetmen Dorota Kobiela ve Hugh Welchman’ın yönetmenliğini üstlendi. Biyografik animasyon film, Ayçiçekleri, Yıldızlı Gece, Teras Kafe gibi tablolarıyla bilinen ünlü ressam Vincent van Gogh’un yaşamı ve esrarengiz ölümünü konu alıyor.

Bu deneysel film, Saoirse Ronan, Aidan Turner, Douglas Booth, Helen McCrory, Chris O’Dowd, Jerome Flynn gibi isimlerin seslendirmeleriyle hayat buldu.

Filmin konusu ise şöyle:

“Loving Vincent, dünyanın en çok sevilen ressamlarından biri olan Vincent van Gogh’un yaşamını ve şüpheli ölümünü tablolarıyla ve tablolarındaki karakterleriyle anlatılıyor gibi didikleyen bir soruşturma. Entrika, Vincent’a en yakın karakterlerle yapılan görüşmelerle ve ölümüne neden olan olayların yeniden yapılanmalarıyla ortaya çıkıyor. Film, Vincent van Gogh’un 120’den fazla en iyi tablosundan oluşuyor. Filmin konusu ise yazarın kendisi tarafından yazılan 800 mektuptan kuruldu. Vincent son mektubundan şöyle yazıyor: ‘Gerçeği, tablolarımızdan başka bir yerde söyleyemeyiz.’ Biz de bunu yapıyoruz – ressamın tablolarına ressamın kalbinde ne olduğunun ve nihayetinde ona ne olduğunun hikâyesini anlattırıyoruz.”

LOVING VINCENT FİLMİ NASIL YAPILDI

Film için çalışan ressamlar, ünlü tabloları ve ardından gelecek kareleri hayal ederek kare kare çizdiler. Önce Van Gogh’un ünlü tabloları gerçek kişiler kullanılarak “green box” teknolojisi kullanılarak çekildi. Daha sonra grafik animasyon programlarıyla şekillendirildi. Bir tablo adım adım sinema filmi haline getirildi. Filmin fragmanını ve eğlenceli yapım aşamasını izleyebilirsiniz.

 


Editör: Cem Cengiz Yarar

 

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.