Lüküs Hayat Devlet Tiyatroları’nda ilk kez

08.10.2019
A+
A-

Türk tiyatrosunda en sevilen müzikallerin başında gelen Lüküs Hayat, Devlet Tiyatrosu’nda ilk kez sahneleniyor. Müzikalin prömiyeri Ankara Devlet Tiyatrosu’nca, Çayyolu Cüneyt Gökçer Sahnesi’nde yapıldı.

Lüküs Hayat Devlet Tiyatroları’nda ilk kez seyirciyle buluştu. Türkiye’de müzikal denildiğinde akıllara ilk gelenlerden olan “Lüküs Hayat” Devlet Tiyatroları’nda (DT) ilk kez sahnelendi. 

Lüküs Hayat müzikalini Ekrem Reşit Rey’in 1933’te kaleme aldı. Müzikalin besteleri Cemal Reşit Rey tarafından yapıldı. Lüküs Hayat müzikali, Ankara Devlet Tiyatrosu’nca, Çayyolu Cüneyt Gökçer Sahnesi’nde prömiyer yaptı.

Lüküs Hayat müzikalinin rejisörlüğünü usta tiyatro sanatçısı Murat Atak üstlendi. Lüküs Hayat müzikalini 3 saat süreyle izleyen seyirciler, bitimde sanatçıları dakikalarca ayakta alkışladı. Oyunu 10.Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve eşi Semra Sezer de izledi.

Pazartesi hariç her gün Lüküs Hayat

Lüküs Hayat sezon boyunca pazartesi günleri hariç her gün sahnelenecek. 100 kişilik Lüküs Hayat’ın sahnelenmesi için çalışırken 60 oyuncu da müzikalde rol alıyor. Mizahi dilin hakim olduğu eserde, oyuncalara 20 kişilik bir orkestra eşlik ediyor.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt oyuncular tarafından davet edildiği sahnede bir konuşma yaptı. Kurt, yaptığı konuşmada, DT’nin 70’inci yılına özel çok önemli bir repertuvar hazırladıklarını belirterek Lüküs Hayat’ın DT oyuncuları tarafından ilk kez sahnelendiğini söyledi.

Ankara’da her akşam 5 bin seyirciyi ağırladıklarını dile getiren Kurt, şunları ifade etti:

“Ankara seyircimize ne yapsak az. Doğu’dan Batı’ya kadar ülkenin her yerinde perde açıyoruz. Bu yıl DT’ye 17 sahne daha kazandırdık. 77 sahnemiz oldu. Ekim ayının sonunda da Edirne Devlet Tiyatrosu’nu hayata geçireceğiz. Hem sezon hem de festivaldeki oyunlarımızla Türk halkına layık olmaya çalışıyoruz. Hem içeride hem dışarda öz kültürümüzü evrensele taşımak istiyoruz. İşte bu akşam izlediğiniz oyunumuz dünyanın hiçbir prodüksiyonundan geri kalmaz. Ne kadar yetenekli oyuncularımız olduğunu bir kez daha teyit ettik.”

Cumhurbaşkanı Sezer ve eşi de izledi

Kurt, yönetmen Murat Atak, teknik ekip ve oyunculara emeklerinden dolayı teşekkür etti.

Sahneye alkışlarla davet edilen yönetmen Murat Atak da “1949 yılında yasa yaparak Devlet Tiyatroları’nı kuran bütün geçmişimizdeki ustalarımıza, o kanunun altında imzası olan herkese ve Türkiye Cumhuriyeti Devletime şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Atak, oyunu izlemeye gelen Cumhurbaşkanı Sezer ve eşi Semra Sezer’e de kendilerini yalnız bırakmadıkları için teşekkür etti.

Açıklama yapan Mustafa Kurt, daha önce şehir tiyatrolarında sahnelenen böylesine kapsamlı bir müzikali seyirciyle buluşturdukları için memnuniyet duyduğunu aktardı.

Lüküs Hayat oyuncuları

Lüküs Hayat müzikalinin rejisörlüğünü Murat Atak, rejisör yardımcılığını ise Ayşe Atak yapıyor. Koreografisi Ömür Uyanık, müzik düzenlemeleri Aytuğ Ülgen, müzik çalıştırıcılığı Malahat İsmayılova’ya ait. Kostüm tasarımını İnci Kangal Özgür, dekor tasarımını ise Sertel Çetiner üstleniyor.

Lüküs Hayat müzikalinde rol alan oyuncular ise şu isimlerden oluşuyor: Levent Çelmen, Rengin Samurçay, Pelin Dikmenoğlu, Alev Buharalı, Şahap Sayılgan, Berrin Demir, Serkan Ekşioğlu, Mehmet Ali Toklu, Çağrı Turan, Özge Mirzali, Akın Erozan, Süheyla Gürkan, Can Öztopçu, Engin Özsayın, Gönül Orbey, Ayşe Akınsal, Buket İnger, Bülent Çiftçi, Bahadır Karasu, Umut Karadağ ve Güven Besimoğlu rol alıyor.

Lüküs Hayat müzikalinin tanıtımından

Cumhuriyetin ilanıyla ülkemizdeki Batılılaşma hareketi hız kazanır. Bir yanda Batı’nın teknolojisi ve yaşam biçimi örnek alınarak medeni ilerlemeler kaydedilirken; diğer yanda bu anlayışı şeklen benimseyen, alafranga tavrı ve hatta değerleri taklit eden bir sınıf türer. Lüküs Hayat müzikalinde işte bu ortamın komik bir tablosu çizilir. Lüks hayat ve parayla saadet hülyaları… Gösteriş, şaşaa, para ve sefa. İşte alafranga! Lakin abartı, özenti, müsriflik ve cefa. Lüküs Hayat Devlet Tiyatrolarında ilk defa…

8 yaşın üzerindeki seyirciler içindir.

Müzikal
2 Perde

KREATİF EKİP

Besteci: Cemal Reşit REY
Yazar: Ekrem Reşit REY
Rejisör: Murat ATAK
Yardımcı Yönetmen: Ayşe ATAK
Orkestrasyon: Aytuğ ÜLGEN
Müzik Direktörü: Melahat ISMAYILOVA
Dekor Tasarımı: Sertel ÇETİNER
Kostüm Tasarımı: İnci KANGAL ÖZGÜR
Işık Tasarımı: Zeynel IŞIK
Koreograf: Ömür UYANIK
Reji Asistanları: Engin ÖZSAYIN – Dr. Servet AYBAR – Ali KARACA
Yrd. Orkestra Şefi: Şerif Can ÜNVER

ROL DAĞILIMI

Rıza: Levent ÇELMEN
Zeynep: Rengin SAMURÇAY
Fıstık: Mehmet Ali TOKLU
Belkıs: Alev BUHARALI
Ruhi: Şahap SAYILGAN
Atıfet: Pelin DİKMENOĞLU
Şadiye: Berrin DEMİR
Memiş: Serkan EKŞİOĞLU
Lütfiye: Süheyla GÜRKAN
İrfan: Akın EROZAN
Nüveyre: Buket İNGER
Şevket: Can ÖZTOPÇU
Veysi: Çağrı TURAN
Nesrin: Özge MİRZALI
Rıza Bey: Engin ÖZSAYIN
İsmail: Bülent ÇİFTÇİ
Altındiş: Gönül ORBEY
Balatlı: Ayşe AKINSAL
Tosun: Bahadır KARASU
________________________

ETİKETLER:
Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.