Maffy Falay’ın heykeli çöpe atıldı

23.02.2022
A+
A-

Kuşadası Belediyesi dünyaca ünlü caz ustası Maffy Falay’ın heykelini çarşı ve yol düzenleme bahanesi ile inşaat şantiyesindeki çöpler arasına kaldırdı.

Maffy Falay’ın heykeli çöpe atıldı

Maffy Falay’ın heykeli çöpe atıldı. 92 yaşında hayatını kaybeden Türkiye’nin dünya çapındaki caz ustası Ahmet Muvaffak Falay’ın Kuşadası’ndaki heykelinin çöpe atıldığı ortaya çıktı.

Dünyanın en ünlü trompetçileri Miles Davis ve Roy Eldridge ile yan yana anılan ve Maffy Falay ismiyle ünlenen Ahmet Muvaffak Falay’a doğduğu Kuşadası’nda büyük bir vefasızlık örneği sergilendi.

Trompetiyle caza ses veren Maffy Falay, hayattayken 2011 yılında Kuşadası Belediyesi tarafından heykeli dikilmişti.

Ahmet Muvaffak Falay’ın heykeli 2011 yılında Kuşadası’na dikilmişti.

2005 yılında İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ verilen ve doğduğu Kuşadasına heykeli dikilen Maffy Falay için şimdi büyük bir vefasızlık örneği sergileniyor.

Heykeli dikilen ilk caz sanatçısı Maffy Falay’ın vefatının ardından ortaya çıkan acı gerçek heykelin çöpe atılması…

2011 yılında Kuşadası Belediye Başkanı Esat Altungün döneminde törenle açılışı yapılan heykelin 2021 yılında ise çarşı ve sokak yenileme çalışmaları kapsamında yerinden kaldırıldığı ortaya çıktı.

Heykel Kuşadası Belediyesi’nin inşaat artıklarının yer aldı şantiyeye atıldı.

Kuşadası Belediyesi tarafından yerinden kaldırılan heykelin belediye şantiyesi içindeki inşaat artıkları arasına atılması yerel medyada haber olarak yer aldı.

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel eleştireler karşısında ise ‘yeni bir heykel siparişi verdik’ diyerek yaşananları savunmuştu. Ancak aradan geçen süre içinde Kuşadası’nda başka heykeller dikilip açılışları yapılırken henüz efsane cazcı Maffy Falay’ın heykeli yerine konulmadı.

Caz ustası Ahmet Muvaffak Falay vefat etti

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.