Mario Levi İspanya’dan Anadolu’ya tarihi göçü yazıyor

29.06.2020
A+
A-

Çok okunan romanların yazarı Mario Levi bu kez köklerine bir yolculuğa çıkıyor. Mario Levi yeni romanında İspanya’dan Osmanlı topraklarına sığınan sefarad Yahudisi bir ailenin öyküsünü anlatıyor.

Mario Levi İspanya’dan Anadolu’ya tarihi göçü yazıyor. Çok okunan romanların yazarı Mario Levi, yeni romanıyla ilgili kısa bilgi paylaştı. Mario Levi, köklerine yolculuk yaparak tarihin unutulmaz yolculuklarından birini roman olarak yazmaya başladığını söyledi.

İspanya’da engizisyondan kaçarak Osmanlı İmparatorluğu topraklarına sığınan ‘sefarad Yahudileri’ Mario Levi’nin yeni kitabının konusu. Mario Levi yeni romanı ile ilgili müjdeyi Şişli Belediyesi tarafından sosyal medya aracılığıyla düzenlenen ‘Hatırlara Yolculuk’ adlı programda verdi. 

Bir ailenin göçünü yazıyor

Mario Levi romanına geçtiğimiz yaz başladığını belirterek şöyle konuştu: “Geçtiğimiz yaz benim için çok değişik olan ve beni bir hayli zorlayan, bir roman öyküsüne giriştim. Bu sefer,  günümüzde geçmiyor. 16. Yüzyıl İstanbul’unda geçiyor. Bir göçün romanını yazmak istedim. Atalarımız İspanya’dan, Osmanlı topraklarına geldiler.  Böyle göç eden, bir ailenin hikayesini yazmak istedim. Bayağı zorladı beni; çünkü o dönemin koşullarını, giysilerini, yemeklerini bilmek gerekli. Romanı yazmadan önce, 30’u aşkın kitap, 50’yi aşkın makale okudum. Ve öyle yazdım o kitabı. Şimdi demleniyor, zamanını bekliyor. Bir de şimdi, bu karantina günlerinde biraz okuduklarımın biraz da yaşadıklarımın etkisiyle bir romana daha başladım.”

Hatıralara Yolculuk etkinlikleri devam ediyor

Dünya Gazetesi Kültür Sanat Editörü Faruk Şüyün’ün hazırlayıp sunduğu ‘Hatıralara Yolculuk’un 5. konuğu; yazar ve iletişim eğitmeni Mario Levi oldu.

Mario Levi ‘Hatırlara Yolculuk’ etkinliklerinin 28 Haziran tarihindeki konuğuydu. Program, Şişli Belediyesi’nin Facebook, Instagram, Twitter ve Youtube hesaplarından canlı yayınlandı.

Mario Levi’nin hayat kesitlerine yer verilen programda, geçmişe de keyifli bir yolculuk yapıldı. Levi, son bir iki yılda verimli bir dönemine girdiğini belirterek bu konuda şu bilgileri verdi:

“7 romanlık bir projeye giriştim. İstanbul’un 7 ayrı semtinde ve haftanın 7 gününde gerçekleşecek 7 romanlık bir proje. Şu ana kadar, Kadıköy ve Şişli kitabı yayınlandı. Bu Ekim’de, Eminönü kitabı yayınlanacak. Bundan sonraki kitap; Beyoğlu olacak. O da yazıldı, yayınlanmayı bekliyor.”

Her Pazar saat 14:00’de Şişli Belediyesi Facebook, Instagram, Twitter ve Youtube  hesaplarından canlı yayınlanan  “Hatırlara Yolculuk” etkinliklerinde bir sonraki haftanın konuğu ise Zeynep Oral olacak.

ETİKETLER:
Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.