Marquez ABD’yi yendi

26.11.2014
A+
A-

Uzun yıllar ABD’ye girişi yasak olan Gabriel Garcia Marquez, ölümünden sonra kişisel eşyaları ile ülkeye girdi. Marquez’in bazı kişisel eşyaları Texas Üniversitesi’ne bağlı Harry Ransom Merkezi’nde korunacak.marquezdie

Merkezde korunacak Marquez’in arşivinden elyazmaları, not defterleri, fotoğraf albümleri, yazışmalar ve aralarında Smith Corona marka iki daktilo ile Apple marka beş bilgisayar bulunuyor.

Geçtiğimiz nisan ayında 87 yaşında aramızdan ayrılan Gabriel Garcia Marquezyaşamı boyunca Amerikan emperyalizmini eleştirmekten vazgeçmemişti. “Yüz Yıllık Yalnızlık”ın 1982’de yayımlanmasıyla birlikte dünya çapında üne kavuşmasından sonra bile ABD’ye girmesi uzun yıllar yasaktı Marquez’in.

ABD’ye girme yasağı 1995’te ABD Başkanı Bill Clinton tarafından kaldırılan Marquez’in kişisel eşyaları ABD’nin en önemli edebiyat arşiv merkezlerinden biri olarak bilinen Ransom Merkezi’nde korunacak. Merkezde James Joyce, Ernest Hemingway, William Faulkner ve Jorge Luis Borges gibi yazarların arşivleri de yer alıyor.
Marquez’in arşivinin Ransom Merkezi’nce yazarın ailesinden satın alındığı açıklanmakla birlikte ödenen miktara ilişkin bir açıklama yapılmadı.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM