Metin Bilgin’le Orhan Veli sahnede

17.11.2016
A+
A-

Metin Bilgin’le Orhan Veli sahnede edebiyat severlerle buluştu. Müşfik Kenter yıllarca “Bir Garip Orhan Veli” adıyla tek başına sahnede şiirler okuyarak, şairi bizlere yaşatmıştı. Şimdi ise Metin Bilgin, merhum Müşfik Kenter’e de selam göndererek İş Sanat’ta sahnedeydi. Atilla Birkiye’nin hazırladığı ve Mehmet Birkiye’nin sahneye uyarladığı “Gün Olur Alır Başımı Giderim” isimli dinletide, Orhan Veli’nin dizelerini Metin Belgin okudu.

Şiir tutkunlarının İş Sanat’ta büyük bir ilgiyle takip ettiği dinleti serisi, bu sezon Orhan Veli şiirleri ile başladı. Garip akımının öncülerinden olan Orhan Veli, ölçüsüz, uyaksız, yalın bir dil kullanarak yazdığı şiirleri ile yediden yetmişe herkesin gönlünde taht kurmuş bir şair…

orhan_veli_01

İnsanların gündelik sorunlarını işleyen, kaleme aldığı eserlerde halk şiiri ve halk türküsünün etkisinde kalan Orhan Veli, insan ve doğa sevgisini konu alan şiirler yazdı.

Müzikle şiirin iç içe geçtiği dinletide, Serdar Yalçın’ın şairin şiirlerinden bestelediği yedi eserini de Deniz Erdoğan Likos ve Zafer Erdaş seslendirdi. Orhan Veli’nin en sevilen şiirlerinden derlenen dinleti, 14 Kasım Pazartesi akşamı İş Sanat’ta sahnelendi.

Fatih Rençberler
Fatih Rençberler
Kitaplardaki ve filmlerdeki detaylara takılıyor. Detaylara bakmazsa kitap kapaksız, film sonu yokmuş gibi geliyor ona. Dünya edebiyatını yakından takip ediyor. İletişim: frencberler@gmail.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.