Mona Lisa çıplak

Leonardo da Vinci’nin dünyaca ünlü tablosu Mona Lisa’nın kara kalem çıplak resmi ortaya çıktı. Resim aslında 150 yıldır sergileniyordu. Ancak eserin Vinci tarafından çizildiği düşünülmüyordu.

Mona Lisa çıplak olarak resmedilmiş. Leonardo da Vinci’nin ünlü Mona Lisa tablosunun taslak olarak önce çıplak resmedildiği ortaya çıktı. 150 yıldır sergilenen Monna Vona adlı kara kalem çıplak ‘kadın’ resmi aslında Mona Lisa imiş. Monna Vona, Leonardo Da Vinci’nin stüdyosunda çizilmiş.

Çıplak kadının Moni Lisa olduğunu söyleyen ise Fransız küratör Mathieu Deldicque. Küratör, 150 yıldır sergilenmekte olan kara kalem resmin, Leonardo da Vinci’nin ünlü Mona Lisa resminin taslağı olduğunu açıkladı. Mathieu Deldicque açıklamasını şu ifadeyle yaptı: “Resimde yüzün ve ellerin çizimindeki kalite kesinlikle eşsiz. Eller ve vücutlar neredeyse aynı. Portrelerin boyutları neredeyse denk…”

Bugüne dek Monna Vanna olarak bilinen resmin Leonardo da Vinci’nin stüdyosunda çizildiği biliniyordu. Ancak resmin bizzat Vinci tarafından çizildiği düşünülmemişti. Fakat uzmanlar, artık bu resmi da Vinci’nin, Mona Lisa’nın taslağı olarak yaptığı görüşünde. Küratör Mathieu Deldicque, “Resimde yüzün ve ellerin çizimindeki kalite kesinlikle eşsiz. Eller ve vücutlar neredeyse aynı. Portrelerin boyutları neredeyse denk…” diye konuştu.

Uzmanlar, İtalyan ressamın ünlü eserini çizmeden önce Mona Lisa’yı birçok kez farklı biçimlerde resmettiğini söylüyor. Bu çıplak tablonunu da onlardan biri olduğu belirtiliyor. Da Vinci’nin, Mona Lisa’nın 6 farklı resmini daha çizdiği iddia ediliyor.

Editör: Pelin Çite

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.