Münir Özkul’a Devletin Zirvesinden Ödül

2015 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne değer bulunan isimler belirlendi. Sinema alanında Münir Özkul ödüle değer bulundu.

Türk kültür ve sanat hayatına önemli katkılarda bulunan kültür ve sanat temsilcilerine verilen ödüllerin “Değerlendirme Kurulu” şu isimlerden oluşuyor:

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Lütfullah Göktaş, Cumhurbaşkanlığı Danışmanı H. Hümeyra Şahin, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi ile Yazar Alev Alatlı.

Sinemamızın sevilen ismi Münir Özkul filmlerdeki rolleriyle “gençlere olumlu rol model” olması nedeniyle ödüle layık bulundu. Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada şöyle denildi: “Yorumladığı farklı karakterler ve tiplemelerle geleneksel temaşa sanatlarımızın birikimini modern sinema alanına etkili ve estetik bir dille aktarması, toplumun farklı kesimlerini sanatın evrensel gücüyle duygu, mizah ve sevgi ortak paydalarında bir araya getirmesi, uzun yıllar emek verdiği meslek hayatı boyunca hem sanat dünyasında edindiği saygın konum, hem de gençlere olumlu bir rol model olması nedeniyle Sinema alanında Sayın Münir Özkul’a verilmesi uygun görülmüştür”

Edebiyat, müzik, tarih, geleneksel sanatlar alanında ve ‘vefa’ başlığı ile belirlenen ödüllere değer bulunan isimler şöyle:

Edebiyat alanında: Rasim Özdenören

Müzik alanında: Orhan Gencebay

Tarih alanında : Mehmet Genç

Geleneksel Sanatlar alanında: Hüseyin Kutlu

Vefa Ödülü: Cemil Meriç

 

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.