Murat Paşa Öykü Ödülü Belma Fırat’a verildi

Antalya Edebiyat Günleri kapsamında düzenlenen Muratpaşa Öykü Ödülü bu yıl Belma Fırat’a değer görüldü. Belma Fırat, Kuyada adlı eseriyle ödülü kazandı.

Murat Paşa Öykü Ödülü Belma Fırat’a verildi

Muratpaşa Öykü Ödülü Belma Fırat’a verildi. Antalya Muratpaşa Belediyesi’nin bu yıl 2’incisini düzenlediği Antalya Edebiyat Günleri yapıldı. Bu kapsamda verilen ve öykünün toplum yaşamındaki yerini güçlendirmek amacıyla gerçekleştirilen ‘Muratpaşa Öykü Ödülleri’nin sahipleri ve bu çerçevede öykü dalında 2016’nın en iyileri belirlendi. En İyi Öykü Kitabı ödülü ‘Kuyuda’ kitabıyla Belma Fırat’ın oldu. 

Ödülün seçici kurulu Aysu Erden, Ayşegül Tözeren, Faruk Duman, İbrahim Karaoğlu, Özcan Karabulut, Hasan Özkılıç ve  Feyza Hepçilingirler’den oluştu. 1 Ocak – 31 Aralık 2016 tarihleri arasında yayınlanmış öykü kitapları arasında yapılan değerlendirmede Belma Fırat ödüllendirildi. 

En İyi Öykü Kitabı ödülü ‘Kuyuda’ kitabıyla Belma Fırat’a değer bulundu. Ayrıca En İyi İlk Öykü Kitabı ödülü ise ‘Şu Yağmur Bir Yağsa’ ile Kamil Erdem’e verildi.

ONUR ÖDÜLÜ ZÜLFÜ LİVANELİ’YE

Antalya Edebiyat Günleri’nde geçen yıl Füruzan’a verilen ‘Onur Ödülü’ne ise bu yıl Zülfü Livaneli değer görüldü.

Geçtiğimiz Kasım ayında 50’nci sanat yılında kutlayan Livaneli’ye, Antalya Edebiyat Günleri Onur Ödülü, Livaneli’ye 25 Mart Cumartesi adına düzenlenecek gecede sunulacak.

ÖTEKİLEŞTİRİLENLERİN HİKÂYELERİ

Seçici Kurul, gerekçeli kararında En İyi Öykü Kitabı ödülünü alan Belma Fırat’ın NotaBene Yayınlarından çıkan ‘Kuyuda’ isimli öykü kitabının ‘ötekileştirilenlerin hikâyelerini ötekinin dilini bozmadan, edebi estetik içinde aktarabilmesi, başka kadınların öykülerini yazarak, Türkiye öykücülüğünde yeni kılcal damarlar oluşturması’ nedeniyle ödüle layık görüldüğünü açıkladı.

Belma Fırat, ‘Kuyuda’ adlı öykü kitabında kayıplarla başa çıkmanın imkânsızlığında, yası kabullenmeyen, reddiye aşamasında takılı kalan, “ölüler uyumaz” diyen öyküleri bir araya getirdi. Yazar, mitoloji, fantezi ve rüyalardan beslenen; gerçeküstü ve zaman zaman masalsı bir anlatım tarzını kullanarak, edebi mekânda ölümle hesaplaşmanın yollarını arıyor. Kuyunun dibinden fırlayıp gelen faili meçhuller, Gezi, Suruç, Cizre ve topraklarımızda cereyan eden daha nice insan kıyımıyla yüzleşmeye çalışan; ölen çocuklara, kadınlara, kurumlara, aşka, hayallere, yaşanmamış yaşamlara temas ederek, genişleyen bir yelpazede karanlık atmosferini giderek terk eden hikâyelerin oluşturduğu kitap, ölüm temasının meta-kurmaca üslubuyla ele alındığı metinlerden oluşuyor.

 

Editör: Serdar Tunatürk

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.