Musa Eroğlu heyelandan dertli

Ünlü ozan Musa Eroğlu heyelandan dertli. Yaşadığı Mersin’in Mut ilçesinde diktiği ağaçlık alanda yaşanan heyelanlar nedeniyle Musa Eroğlu yetkilileri sesleniyor.

Musa Eroğlu heyelandan dertli. Ünlü söz ve saz ustası Musa Eroğlu heyelanlardan dertli. Mersin’in Mut ilçesinde yaşayan ozan, diktiği ağaçların bulunduğu bölgede sık sık heyelan oluştuğunu belirterek yetkililerden kalıcı çözüm istiyor. 

Yeşili ve ormanı çok sevdiğini belirten Eroğlu, “Burayı 2000’de kiraladım. İlk sene, yani 2001’de buraya 5 bin ağaç diktim. Amacım şu; her parası olan insan 5’er, 10’ar ağaç dikebilir. Üstelik fidan temini zor değil. Memleketimiz yemyeşil olsun” dedi. Eroğlu, “Burada 20 yaşında ağaçlar olacaktı. Yeniden diktim onları ama 20 sene beklememiz lazım. Burada 4 heyelan oldu. 1973’teki heyelanda 6 ay kapandı bu yol. Ben kiraladıktan sonra büyük heyelan oldu 2010’lu yıllarda. Temizlediler ama toprak buna müsait değil. Yağmur yağdığı zaman yine kayıyor” dedi.

MERSİN’İN Mut ilçesinde yaşayan Türk Halk Müziği’nin ünlü sesi Musa Eroğlu, 20 yılda yaklaşık 50 bin fidanı doğup büyüdüğü topraklarla buluşturdu. Kendi ismini taşıyan ormandaki ağaçların heyelan nedeni ile defalarca kaymasına rağmen pes etmeyen Eroğlu, bölgede önlem alınmasını istiyor.

Eroğlu, 2000 yılında Mut’u Karaman’a bağlayan D-715 karayolu kenarında, 600 dönümü ağaçlandırmaya uygun toplam 110 bin metrekarelik arazi kiraladı.

Buraya 2001 yılında 5 bin sedir, kızılçam ve meşe ağacı dikildi ancak fidanlar heyelan nedeni ile yola kadar sürüklendi. Yetkililerin çalışma başlattığı bölgeden alınan binlerce metreküp toprak başka bir bölgeye taşındı. Buna rağmen pes etmeyen Eroğlu, 40 binden fazla çam ve sediri yeniden toprakla buluşturdu.

Bölgenin heyelana müsait olduğunu ve yağışlarla birlikte toprağın sürekli kaydığını dile getiren Musa Eroğlu, can ve mal kaybına neden olunmaması, alanın da yeşil kalabilmesi için bölgede kalıcı bir önlem alınması için çağrıda bulundu.

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.