Necati Göksel Kafam Bozuk ile edebi meydan okuyor

Necati Göksel Kafam Bozuk ile edebi meydan okuyor

Necati Göksel Kafam Bozuk ile edebi meydan okuyor. Kafam bozuk, bizzat kahramanın ağzından anlatılan, felsefe, siyaset, sosyoloji gibi farklı alanlardan beslenen bir eser. Eser, Altın Kitaplar’dan çıktı. 

Kafam Bozuk, çarpıcı şoklarla okurun nabzını yükselten, sürpriz içinde sürprizler barındıran bir kurgusal şölen. Kitap şu ifadelerle okura tanıtılıyor:

Romanın kahramanı zaman içinde dünyanın anlamsız bir yer olduğunu keşfetmiş, insanlardan uzak bir sahil kasabasına yerleşmiş gizemli bir adamdır.

Işığın etrafındaki sinekler gibi huşu içinde dönüyorlardı. Ormanları yakıyor sonra banknot blokları dikiyorlardı. Parayı tavaf ediyor, kendilerinden geçiyor, sonra bana bulaşıyorlardı. Yabancı bir şehre indim; kimse beni tanımasın, bilmesin, biraz huzur bulayım diye. Fakat mıknatıs gibiydim. Parayı, kadını hatta belayı çekmekte üstüme yoktu. Bilmiyorum, belki silahımı yaptıkları alaşımda özel bir çekim kuvveti ya da benim hamurumda yanlış bir şey vardı. Benim adım Ayaz. Kafam fena halde bozuk. Hiddetim şiddetimi besliyor, şiddetimse beni dünyaya karşı daha da sinirlendiriyor. Bu dandik hayatı benim ağzımdan dinlemek istersen kitabın kapağını aç, yoksa kitabı bırak ve bas git!

Meşum insanlarla tekinsiz karşılaşmalara hazır mısınız?

Kafası Bozuk adam, gerçek ismiyle Batur Ayaz (kendisinden Ayaz diye bahsedilmesini tercih eder), günübirlik yaşamaya başlamıştır. Hayatın planlanamayacağını düşünür. Bir ev kiralamıştır, dünyaya dair bir planı olmadığı için ev satın almak gibi bir planı da yoktur.

Hayatta hiçbir amacı olmadığı için bazen bir adamı öldürmek onun için ahlaki anlamda bir suç teşkil etmez. Yasalara da inanmaz. İnandığı tek yasa doğa yasasıdır. Bu yasaya göre de başka birinin yaşama alanını tehdit eden birinin öldürülmesi suç teşkil etmez.

Necati Göksel, “Eğer kişi kendisini vasıflarıyla değil, sahip olduklarıyla tanımlayıp, dışa vuruyorsa, sahip olduklarını kaybettiğinde ondan geriye ne kalır?” diye soruyor. Kafam Bozuk bilinçli edebiyat okuru için zekice kurgulanmış bir eser, güçlü bir meydan okuma, temposunu bir an için bile kaybetmeyen sıkı bir kitap. Klişe konulardan, okuru hafife alan sıradan hikayelerden kaçanlar için Kafam Bozuk, tüm kitapçılarda.

Editör: Pelin Çite

Reklam
Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@yavuzrencberler.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.