Nevşehir Uluslararası Turizm Filmleri Festivali’ne ev sahipliği yapıyor

Uluslararası Turizm Filmleri Festivali Nevşehir’de başladı. Festivalde 18 ülkeden yönetmen, yapımcı, festival yöneticisi, sosyal medya fenomeni ve turizm sektörü temsilcisi bir araya geliyor. Festivalde bu yıl 45 ülkeden 350 film yer alıyor. 

Nevşehir Uluslararası Turizm Filmleri Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. 18 ülkeden yönetmen, yapımcı, festival yöneticisi, sosyal medya fenomeni ve turizm sektörü temsilcisini buluşturan Uluslararası Turizm Filmleri Festivali başladı. Festivalde bu yıl 45 ülkeden 350 film yer alıyor. 

Uluslararası Turizm Filmleri Festivali’nin Türkiye ayağına Nevşehir ev sahipliği yapıyor. Festival daha önce Cannes, Berlin, Tokyo, Barselona, Viyana ve İstanbul’da düzenlenmişti.

Uluslararası Turizm Filmleri Festivali, Kültür ve Turizm Bakanlığının katkıları, Nevşehir Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor. Festivalin açılışı öncesi şehirde eski klasik otomobillerle festival korteji geçidi yapıldı.

Festivalde film gösterimleri korona virüs tedbirleri nedeniyle açık havada yapılıyor. Festivalin açılış gecesi Nevşehir Kalesi’nde düzenlendi. Gecede Türkiye tanıtım filmi beyazperdeden izlendi. Nevşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın dinleti sunduğu programda, festivale katılan kısa metrajlı filmler surlara yerleştirilen dev ekrandan izlendi.

Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, açılış öncesi düzenlenen basın toplantısında bu yıldan itibaren Uluslararası Turizm Filmleri Festivali’nin Nevşehir’de düzenleneceğini söyledi. 

Belediye Başkanı Arı, “Sadece Türkiye’nin değil dünyanın en özel destinasyonlarından birinde bulunuyorsunuz. Tarihi ve coğrafi özellikleri ile sizleri muhteşem bir tecrübe bekliyor. Kapadokya aynı zamanda birçok film çekimi için doğal bir plato özelliği taşımaktadır. Uluslararası Turizm Filmleri Festivali bu yıldan itibaren Kapadokya’da düzenlenecektir” dedi.

7 ana kategoride 28 ödül

Törende seyahat filmleri, turizm firmaları, turizm markaları, turizm destinasyonları, şehir filmleri, bölge filmleri, ülke filmleri kategorilerinde 7 dalda 28 ödül verilecek. Festivalin Uluslararası Film Yarışması Ödül Töreni 18 Eylül Cuma günü Paşabağları Ören Alanı’nda gerçekleştirilecek.

Festival, klasik araba turu, festival basın toplantısı ve Nevşehir Kalesi’ndeki film gösterimiyle devam edecek.

Etkinlik çerçevesinde peribacalarının yoğunlukta olduğu alanlarda foto safari, açık hava film gösterimi ve söyleşiler yapılacak.

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.