Nobel Edebiyat Ödülü açıklaması için son iki gün

Geçtiğimiz yıl yaşanan cinsel istismar skandalı nedeniyle açıklanmayan Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibini 10 Ekim Perşembe günü öğreneceğiz. 2018 ve 2019 Nobel Edebiyat Ödülleri aynı gün açıklanacak.

Nobel Edebiyat Ödülü açıklaması için son iki gün… Nobel Edebiyat Ödülü 10 Ekim 2019 Perşembe günü açıklanacak. Bu yıl Nobel Edebiyat Ödülü hem 2018 hem de 2019 için verilecek. 

Geçtiğimiz yıl kasım ayında ortaya çıkan cinsel istismar skandalı nedeniyle Nobel Edebiyat Ödülü verilememişti. Yaşanan olayı hatırlatalım: 

Nobel Edebiyat Ödülü’nde etkin olduğu bilinen İsveç Akademisi üyesi olan Katarine Frostenson’un kocası Jean Jacques Arnault cinsel istismar olayına karıştığı ortaya çıktı. Jean Jacques Arnault hakkında 18 kadın suç duyurusunda bulundu. Yaşanan bu hayati sıkıntı, üç akademi üyesinin protesto ve ardından istifalarını getirdi. Üç akademi üyesi, ,yaşananların üzerinin kapatılmaya çalışıldığını iddia ettiler. Bu nedenle de tepki koyarak istifa ettiler. Bir üye ise istifayı düşündüğünü açıklamış, bu nedenle de Nobel Edebiyat Ödülü verilmemişti. 

Yaşanan skandalı nedeniyle açıklanmayan ve takdim edilmeyen 2018 Nobel Edebiyat Ödülü’nun sahibini 10 Ekim Perşembe günü öğreneceğiz. Aynı gün 2019 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi de açıklanacak. 

Bu yıl verilecek ödüller öncesinde Nobel Ödülleri’nin web sitesinden Edebiyat Ödülleri Komitesi de duyuruldu. Nobel Edebiyat Ödülleri Komitesi’nin başkanlığını Prof. Anders Olsson üstleniyor. Komitenin diğer üyeleri ise üç yazardan oluşuyor: Per Wästberg , Kristina Lugn , Jesper Svenbro. 

2017 Nobel Edebiyat Ödülü Kazuo Ishiguro’ya verilmişti

2017 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü İngiliz yazar Kazuo Ishiguro almıştı. İsveç’teki Nobel Komitesi, 2017 Nobel Edebiyat Ödülü’nü Japon kökenli İngiliz yazar Kazuo Ishiguro’ya takdim etmişti.

Nobel Edebiyat Ödülü kazanan Kazuo Ishiguro, 4 kez de Man Booker Prize’a aday gösterilmişti. Ishiguro, 1989 yılında “The Remains of the Day” (Günden Kalanlar) adlı romanıyla Man Booker Prize ödülüne kazanmıştı.

Nobel Ödülü, 27 Kasım 1895 tarihli ve 30 Aralık 1896 tarihinde Stockholm’de açıklanan vasiyetnamesiyle Alfred Nobel tarafından kurulan derneğin verdiği, insanlığa hizmet edenleri ödüllendirmek amacını taşıyan prestijli bir ödüldür. İlk Nobel Ödülleri 1901 tarihinde verilmeye başlanmıştır.

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.