Nobel Edebiyat Ödülü Bob Dylan’ın

Nobel Edebiyat Ödülü Bob Dylan’ın oldu. Edebiyat dünyasının en önemli ödülleri arasında olan Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi bugün açıklandı. 2016 yılı Nobel Edebiyat Ödülü Bob Dylan‘a verildi. Dylan, Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan ilk söz yazarı oldu.

Bugün saat 14.00’de Nobel Ödül Komitesi, Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi olarak Bob Dylan adını açıkladı.

Nobel Akademisi’nin ödül açıklamasında Bob Dylan için ‘Amerikan şarkı geleneğine yeni ve şiirsel bir ifade tarzı getirdi’ dedi.

Ödül Alfred Nobel’in ölüm yıl dönümü olan 10 Aralık’ta verilecek. Ödül töreninde bir diploma ve altın madalya da verilecek. Dylan, 8 milyon İsveç Kronu (yaklaşık 3 milyon lira) tutarındaki ödülün de sahibi oldu. 

ABD’li şarkıcı yazar Bob Dylan, Amerikan edebiyatına eleştirel yaklaşımlar yapıyordu. 

Gerçek ismi Robert Allen Zimmerman olan Bob Dylan 75 yaşında.  ABD’nin Minnesota eyaletine bağlı Duluth kentinde 24 Mayıs 1941’de orta sınıf bir Yahudi ailesinin oğlu olarak dünyaya geldi.

Amerikan folk müziği ve Blues’a olan hayranlığı onu küçük yaşlarda müzik gruplarına yöneltti. 1961’de New York’a taşınan ve ünlü plak yapımcısı John Hammond ile tanışan sanatçı, 1962’den bu yana 69 albüm yayınladı.

Dylan’ın albümleri 100 milyonu aşan satış rakamlarına ulaştı. Tüm zamanların en çok satan müzisyenlerinden biri olar kabul edilen Dylan tam 12 kez Grammy Ödülü’ne layık görüldü. Dylan, ‘Wonder Boys’ filmi için bestelediği ‘Things Have Changed’ şarkısıyla da 2000’de En İyi Şarkı dalında Oscar aldı.

Dylan, 2012’de ABD Başkanı Barack Obama tarafından Özgürlük Madalyası ile ödüllendirildi.

Kars Kağızman’dan Amerika’ya

Bob Dylan’ın, büyükbabası Zigman Zimmerman ve babaannesi Anna Zimmerman’ın Osmanlı İmparatorluğu döneminde Trabzon’dan Odessa’la göç ettikleri biliniyor.  Yahudi bir aile olan Zimmerman’lar 1905 yılında antisemitizm nedeniyle ABD’ye göç ettiler.

Dylan’ın annesinin babası Benjamin Edelstein ve anneannesi Lybba Edelstein da Yahudi. Litvanya’da yaşayan aile 1902 yılında ABD’ye göç etti. 

Dylan 2004 yılında Chronicles: Volume One adlı anılarında, Türkiye ile olan bağlantısını da anlatıyor. 

Bob Dylan, babaannesinin ailesinin Kağızmanlı olduğunu açıklıyor. Baba annesinin evlenmeden önceki adının “Kirghiz” (Kırgız) olduğuna da anlatıyor. Sülalesinin köklerinde İstanbul da bulunan Dylan, gençlik yıllarında Ritchie Vales’in In a Turkish Town (Bir Türk Kasabasında) şarkısını söylemişti.

nobel_edebiyat_odulu_bob_dylan

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.