NOBEL’li Bob Dylan’ın okuduğu yazarlar

NOBEL Edebiyat ödüllü Bob Dylan törene katılmadı. Ancak bir mektup yazarak, ödülle ilgili düşüncelerini salondakilere aktardı. O mektupta okuduğu yazarlardan da söz ediyordu. Bob Dylan hangi yazarları okuyor?

ABD’li şarkıcı Bob Dylan’ın okuduğu yazarların kimler olduğunu NOBEL törenine gönderdiği mektuptan öğrendik. Önce edebiyat dalında NOBEL’in kendisine verileceğinin açıklanması ile ardından da törene gidip gitmeyeceğinin uzun süre belli olmaması nedeniyle tartışmaların göbeğindeydi Bob Dylan. Nihayet ödül töreni yapıldı. Öncesinde de açıkladığı gibi Bob Dylan törene katılmadı. NOBEL Komitesi daha önce yaptığı açıklamayla, Dylan’ın ödülünün Stocholm’deki konseri öncesinde verileceğini duyurmuştu.

2016 yılı NOBEL Ödül Töreni’ne Bob Dylan katılmadı. Kendisini temsilen ABD’li müzisyen Patti Smith sahnedeydi. Patti Smith sahnede Bob Dylan’ın bir şarkısını söyleyecekti. İlahi bir el sanki NOBEL Komitesi’ne edebiyat alanında verdikleri karardan dolayı şakalar yapıyor gibiydi. Patti Smith’in sahnede birden bire şarkının sözlerinin unuttu. Dylan’ın ‘A Hard Rain’s A-Gonna Fall’ şarkısının sözlerini unutan Patti Smith özür üstüne özür diledi ama olan oldu bir kere.

Bob Dylan, törene bir mektup gönderdi. Mektubu ABD’nin İsveç Büyükelçisi tarafından okudu. Dylan’ın mektubunda ödülle ilgili merak edilen duygularını anlatıyordu: “Asla hayal edebileceğim ya da geldiğini görebileceğim bir şey değildi”

Hayalinde olmayan bir ödüle layık görülmüştü dünyaca ünlü şarkıcı Bob Dylan. Ve şöyle devam ediyordu mektubunda: “Eğer bana Nobel Ödülü kazanmak için küçük bir şansım odluğu söylenmiş olsaydı, ayda yürüyecekmişim gibi düşünürdüm”

Madem ki bir şarkıcıya edebiyat ödülü veriliyordu, haliyle ödülü alan şarkıcı da bu konuya değinmeliydi. Bob Dylan bu konudaki görevini de yerine getiriyordu: “Tıpkı Shakespeare gibi ben de yaratıcı çabalarımın peşinde koşmakla ve hayatın sıradan meselelerini tüm yönleriyle ele almakla meşgul oldum. ‘Bu şarkılara en iyi hangi müzisyenler gider? Doğru stüdyoda mı kayıt yapıyorum. Bu şarkı doğru tonda mı?’ Bazı şeyler hiç değişmez, aradan 400 sene geçmiş olsa dahi. Bir kez dahi kendime ‘Şarkılarım edebiyat mı?’ diye sormadım. O yüzden, hem bu soruyu düşünmek için zaman ayırdığı hem de nihayetinde böyle şahane bir cevap verdiği için İsveç akademisine teşekkür ediyorum”

Gelelim Bob Dylan’ın okuduğu yazarlara. Bob Dylan mektubunda açıkladı bunu. Küçük yaştan beri Thomas Mann, Albert Camus ve Ernest Hemingway gibi yazarların kitaplarını okuduğunu satırlarında salondakilere duyurdu. 

Editör: CEM CENGİZ YARAR

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.