Ömer Seyfettin’in Öykülerinde Çocukluğun Fırtınaları söyleşi

08.02.2022
A+
A-

Ömer Seyfettin’in Öykülerinde Çocukluğun Fırtınaları başlıklı söyleşi Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık tarafından düzenlenecek.

Ömer Seyfettin’in Öykülerinde Çocukluğun Fırtınaları söyleşisi Beyoğlu’nda Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ta düzenlenecek. 11 Şubat 2022 Cuma günü yapılacak olan Ömer Seyfettin’in Öykülerinde Çocukluğun Fırtınaları başlıklı söyleşinin konukları 
Necdet Neydim ve Talat Parman olacak. 

Loca’da düzenlenecek olan söyleşi saat 18.30’da başlayacak ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın Youtube kanalından eşzamanlı paylaşılacak. 

Ömer Seyfettin’in Öykülerinde Çocukluğun Fırtınaları söyleşisi hakkında 

Ömer Seyfettin 1909-1919 tarihleri arasında yazdığı beş öyküde çocukluğun fırtınalarını ele alır. Bunlar aynı zamanda çocuksu ruhsallığın temel sorgulamalarıdır: “İlk Cinayet”, “İlk Namaz”, “Kaşağı”, “And” ve “Falaka” başlıklı öyküler önce kökensel şiddetin ve cinsiyet ayırımının keşfini, sonra kardeş kıskançlığını ve toplumsal kardeşliği ve son olarak erişkinler dünyasının şiddetle yoğrulmuş acizliğini konu edinmişlerdir. Ömer Seyfettin’in bu öyküleri içinde yaşadığı tarihsel dönemin politik fırtınalarının etkisiyle yazılmış olsalar da çocukluktan erişkinliğe geçişi sağlayan ve evrensel olarak kabul edebileceğimiz temel sorgulamaları ele almaktadır.

Yazar çocukluğuna dönük yazdığı öykülerinde ve faklı dönem ve ortamları betimlerken anlatılanı görselleştiren bir dil kullanır. Dahası çocuğun psikolojik gerçekliğine doğrudan tanıklık yapabilen ve bunu metnine, yaşamın kendi gerçekliği ve çocuğun yaşamın içindeki duruşunu onu algılayışı, duyguları, travmaları ve sorunları yansıtabilmesi açısından hiç de yabana atılmayacak bir açıklıkta yansıtan bir yazar olarak öne çıkar. Çocuğu ne kutsallaştırır ne de onu acımasızca suçlar ama yetişkinler dünyasının içinde çocuğun varlığını, kimliğini, öznelliğini korumasının hiç de kolay olmadığını ve bu dünyanın çocuğa bütünüyle yabancı olduğunu vurgular.

11 Şubat Cuma günü saat: 18:30’da Loca’da yapılacak söyleşide psikanalist Talat Parman ve çocuk edebiyatı uzmanı Necdet Neydim, belki çocuk edebiyatı yazarı olmayan ama kesinlikle çocukluğun yazarı olan Ömer Seyfettin’in öykülerini kendi çalışma ve bilgi alanlarından yola çıkarak tartışacaklar. Etkinlik Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın Youtube kanalından eşzamanlı paylaşılacaktır.

ETİKETLER:
Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.