Önay Yılmaz romanı tefrika olarak Milliyet’te yayımlanacak

01.05.2021
A+
A-

Türk medyasında tefrika roman yayın geleceği geri döndü. Milliyet gazetesi polisiye yazarı Önay Yılmaz’ın Bodrum’da Mandalina Cinayetleri adlı romanını tefrika olarak okurlara ulaştıracağını duyurdu. Romandan bir bölüm gazetede yayınlanacak.

Önay Yılmaz romanı tefrika olarak Milliyet’te okurlarla buluşacak. Gazeteci kökenli polisiye roman yazarı Önay Yılmaz’ın Bodrum’da Mandalina Cinayetleri adlı romanı Milliyet gazetesinde tefrika olarak basılacak.

Tefrika roman nedir? Türk edebiyatında hayli kıymetli bir yeri bulunan tefrika roman yayımlama geleneği gazeteler aracılığıyla yapılan bir yayıncılık türüydü. Daha önce basılmış ya da ilk kez okurla buluşacak olan romanlardan bir bölüm her gün gazete sayfasına basılırdı. Gazete okurları sadece haber okumaz her gün o eseri takip ederdi. Tefrika roman geleneğinde Türk edebiyatı çok önemli eserler ve yazarlar kazanmıştır. Ancak artık bu gelenek gazeteler tarafından çeşitli gerekçelerle sürdürülemez olmuş ve sona erdirilmişti. 

Şimdi medyada tefrika roman geleneği geri dönüyor. Milliyet gazetesi birinci sayfasından yaptığı duyurusunda polisiye roman yazarı (aynı zamanda Milliyet gazetesinde uzun yıllar gazetecilik yapmıştı) Önay Yılmaz’ın yeni eserinin tefrika olarak okurlarla buluşacağı açıklandı.

Önay Yılmaz’ın onbirinci romanı “Bodrum’da Mandalina Cinayetleri”, pazartesi gününden itibaren her gün bir bölümü Milliyet gazetesinin sayfalarında yayımlanacak. Tefrika roman, daha sonra Milliyet Yayınları tarafından kitap olarak basılacak. Milliyet Gazetesi böylece, yıllar sonra tefrika roman yayımını yeniden canlandırarak bir ilke imza atacak ve okurlarına bir nostalji yaşatacak.

Yayımlamış olduğu birbirinden ilginç eserlerle bir zamanların efsanesi olan Milliyet Gazetesi Yayınları da, çok yakında yeniden kitap basımına başlayacak.

Önay Yılmaz, bir dönem habercilik yaptığı gazetesine bu kez romancı olarak dönmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi. Yılmaz “Çok sevdiğim gazetemle yolum bu kez haberci olarak değil, roman yazarı olarak kesişti. Hem bu romanımın gazetem Milliyet’te yayımlanmasından, hem de Milliyet Gazetesi’nin yeniden kitap yayınlarına başlayacak olmasından dolayı çifte bir mutluluk yaşıyorum.” dedi.

Yılmaz, pandemi nedeniyle kapanma süresince gazetede her gün yayımlanacak olan tefrika romanında, Bodrum’da yaşanan müteahhit cinayetlerini konu alıyor.

Bodrum’da Mandalina Cinayetleri romanının konusu

Önay Yılmaz’ın tefrika olarak yayımlanacak olan Bodrum’da Mandalina Cinayetleri romanının konusu şöyle:

Bodrum’da ardı ardına öldürülen müteahhitler, polisi harekete geçirir. Komiser Hayrettin Ayvaz, kurbanlarını öldürdükten sonra maktullerin ağızlarına mandalina yerleştiren, ayrıca “Mandalinaları unutmadım” yazılı bir de not bırakan hayalet katili, Bodrum’un sokaklarında nefes nefese kovalayarak, cinayetleri aydınlatmaya çalışır.

Önay Yılmaz’ın kitapları 

Gazetecilikten ayrıldıktan sonra roman çalışmalarına yönelen Yılmaz’ın yedisi polisiye olmak üzere yayımlanmış 10 eseri bulunuyor. Yılmaz”ın romanları şöyle: Nazilerle Beş Yıl, Bandırma Yolcuları, Türkler, Poseidon’un Laneti, Ölüm Deltası, Heybeliada Cinayetleri, Günbatımı Cinayetleri, Senin de Canın Yanacak, Av, Seni Hiç Aldatmadım.

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.