Orhan Kemal’in Kayıp Romanı Bulundu

03.11.2014
A+
A-

Orhan Kemal’in kayıp romanı bulundu. Türk romanının ustalarından Orhan Kemal’in bu yıl 100’üncü doğum yılı olarak kutlanıyor. Bu kutlamanın pastası ise ünlü romancının en küçük oğlu Işık Öğütçü’den geldi. Orhan Kemal’in ikinci kayıp romanını da sürdüğü izlerle bulan Işık Öğütçü, eseri bu yıl okurlarla buluşturacak.

Adanalı olan Orhan Kemal’e edebiyat vefası gösteren Çukurova 7. Kitap Fuarı’nda 14-17 Ocak 2014 tarihlerinde ünlü romancı için seminer ve etkinlikler düzenlenecek. Fuarın başlığı ve teması “Orhan Kemal 100 Yaşında” olarak belirlendi.

Orhan Kemal’in 100’uncü yaşında kelimenin tam anlamıyla bir edebiyat metamorfozuna şahit olacağız. Çünkü ikinci kayıp roman da “Uçurum” adıyla edebiyat severlerle buluşacak. Ustanın vefakar oğlu Işık Öğütçü, 2014 yılında Orhan Kemal için bir dizi proje gerçekleştirdi: “Orhan Kemal-Uçurum ve Röportajlar” , “Orhan Kemal Fotoğraf Albümü”, “Toksöz 1924”, “Orhan Kemal Bilinmeyen Öyküler” adlı kitaplar ve “Orhan Kemal-Yazdıklarım ve Yazılanlar” adıyla da mektupları gün ışığına çıkacak.

2011 yılında eski gazete sayfalarında unutulan bir romanını yine oğlu Işık Öğütçü bulmuş ve “Yüz Karası” adıyla edebiyatımıza kazandırmıştı. Bu yıl ikinci kayıp romanın bulunma öyküsü de diğerine benziyor. “Büyük Gazete” adlı dergide Orhan Kemal’in “Uçurum” adıyla 21 Haziran 1961’de yayınlanan son tefrikasını bulan Öğütçü, son paragrafını kendisi yazarak romanı tamamlamış. Romanda, Haliç’teki tersanede kaynakçı olarak çalışan erkek kahramanın sevdiği kız ile daha önce gönül ilişkisinde olduğu kadının arasında geçen serüven yer alıyor.ucurum

 

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.