Orhan Pamuk İtalya’da edebiyat ödülü aldı

30.05.2022
A+
A-

Orhan Pamuk, İtalya’da Costa Smeralda Edebiyat Ödülü’nü aldı.

Orhan Pamuk İtalya’da edebiyat ödülü aldı. Yazar Orhan Pamuk, İtalya’nın Sardunya adasında Costa Smeralda Edebiyat Ödülü törenine katıldı.

28 Mayıs Cumartesi düzenlenen ödül töreninde Orhan Pamuk’a Costa Smeralda Edebiyat Ödülü verildi.

İtalya’daki prestijli edebiyat ödülü Pamuk’un bütün eserleri için verildi. Orhan Pamuk ödül törenine katıldıktan sonra ise Nobel Ödüllü (1926) ve Sardunyalı yazar Grazia Deledda’nın şehri Nuoro’da da bir konuşma yaptı.

Mart 2021’de Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Pamuk’un son romanı Veba Geceleri, geçtiğimiz günlerde Rusça, Sırpça, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Katalanca ve Korece yayımlandı.

Fransa ve İspanya’da çok satanlar listesine giren romanın tanıtımı için bir süredir yurt dışında bulunan Pamuk, yabancı okurlarıyla bir araya geldi. Kısa bir süre önce de Paris Kitap Fuarı’na katılan ve Pantheon’da bir konuşma yapan yazar, önümüzdeki sene Paris’teki Collège de France’da edebiyat üzerine dört hafta ders verecek.

Veba Geceleri kısa bir süre önce de Almanya’nın en önemli yayınlarından biri olan Der Spiegel’in çok satanlar listesine girmişti.

Costa Smeralda Edebiyat Ödülü

Costa Smeralda, İtalya’nın büyüleyici kumsalları ve manzaralarıyla tanınan, çevreye duyarlı Sardunya adasındaki Costa Smeralda bölgesinde verilen deniz ve okyanus hikayelerine adanmış ilk edebiyat ödülüdür. İtalyan Çevre Bakanlığı tarafından desteklenen ödül, üç kategoriye ayrılır; kurgu, kurgu olmayan ve mavi inovasyon.

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.