Orhan Pamuk Kara Kitap ile uzayda

19.10.2021
A+
A-

Orhan Pamuk uzayda. Orhan Pamuk’un kült romanı Kara Kitap’tan bir paragraf uzaydaki plakada yerini aldı. NASA’nın uzay aracında dünyanın farklı ülkelerinden yazarlar, bilim insanları ve düşünürlerden alıntılar plakaya yazıldı.

Orhan Pamuk Kara Kitap ile uzayda… NOBEL Edebiyat Ödüllü yazarımız Orhan Pamuk’un kült romanı Kara Kitap’tan bir paragraf uzaydaki plakada yer alacak.

NASA projesi ile Jüpiter gezegenine yollanan uzay aracı Lucy, Orhan Pamuk’un Kara Kitap’ından bir paragrafın da yer aldığı plakayı uzaya taşıyor.

Lucy’nin taşıdığı plakada sadece Orhan Pamuk değil dünyanın başka ülkelerinden de yazarların eserlerinden, bilim insanları ve düşünürlerden alıntılar yer alıyor.

Orhan Pamuk Kara Kitap ile uzayda yer alırken, plakada aynı zamanda bir de Türk atasözü bulunuyor.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) 12 yıl sürecek olan Jüpiter görevini başlattı. Jüpiter’in etrafındaki Truva asteroitlerini inceleyecek olan ‘Lucy’ adlı uzay aracı Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’ndan Atlas 5 roketiyle uzaya fırlatıldı.

Görev süresince 6.5 milyar km’lik mesafe kat etmesi planlanan Lucy’nin, Truva asteroitlerine ilk kez 2025’te yaklaşması bekleniyor. Bilim insanları, uzay aracının incelemeleri sonucunda Güneş Sistemi’nin erken evrimi hakkında önemli ipuçları bulabileceğine inanıyor.

Kara Kitap uzayda

NASA, Lucy adını verdiği aracına aralarında Orhan Pamuk’un da olduğu yazarlar, bilim insanları ve düşünürlerden alıntılar içeren bir plaka yerleştirdi. Orhan Pamuk’un Kara Kitap’ından yapılan alıntı şöyle: “Daha çok sevmek, daha çok gülmek, daha çok düşünmek isterdik. Daha çok görmek, daha çok anlamak, daha çok güvenmek isterdik. Şimdi bizden kalanlar bu istekler ve bu kelimeler. Huzur, rüyalar, uyku ve öpüşler vardı. İnsanlar, meyvalar, kağıt ve kalemler de vardı. Çünkü hiçbir şey hayat kadar şaşırtıcı olamaz. Yazı hariç. Evet, tabii, tek teselli yazı hariç.”

Uzaydaki plakada kimlerden alıntı var?

The Beatles’ın vokalisti John Lennon, Yoko Ono, ABD’li gökbilimci ve astrobiyolog Carl Sagan, ABD’li şair Billy Colins, Martin Luther King Jr., Olga Tokarczuc, Kazuo Ishiguro, Luise Glück, Albert Einstein, George Harrison, Juan Felipe Herrera, Ringo Starr gibi yazar, sanatçı ve bilim insanlarından alıntıların yer aldığı plakada bir Türk atasözü de var. Plakada “Ağaca balta vurmuşlar ‘sapı bendendir’ demiş” şeklindeki Türk atasözünün İngilizce çevirisine yer verildi.

12 yıl sürecek görev ismini 1974’te Etiyopya’da bulunan erken bir insansı fosil iskeletinden alıyor. Söz konusu iskelet ise ismini The Beatles’ın ünlü ‘Lucy in the Sky With Diamonds’ şarkısından almış.

ETİKETLER: ,
Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.