Orhan Pamuk protestodan mı korktu

Orhan Pamuk protestodan mı korktu

Orhan Pamuk protestodan mı korktu? Açılışı yapılan, Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Merkezi, ilk günden tartışmaların odağı oldu. Üniversitedeki Albert Long Hall’da yapılan açılışta konuşma yapması planlanan yazar Orhan Pamuk törene katılmadı.

Video gönderdi

Pamuk’un Nâzım Hikmet’le ilgili konuşmasının video kaydı yayımlandı. Pamuk’un katılımı duyurulduğunda, Üniversite Konseyleri Derneği, Nâzım Hikmet Kültür Merkezi ile üniversitelerde örgütlü Fikir Kulüpleri Federasyonu “Pamuk’un Nâzım üzerine konuşma ehliyetinin olmadığını” ilan etmişti. Nobelli yazarın olası protestolardan çekindiği için törene gelmediği düşünülürken, herhangi bir eylem olmaması için üniversite yönetimi de tören salonuna öğrencileri almadı.

Öte yandan, merkezin yönetim kurulu üyesi yazar Gündüz Vassaf, kültür ve sanat merkezinin yöneticilerini, kurulun önerilerini, kararlarını dikkate almamakla eleştiren bir açıklama yaptı.

Gündüz Vassaf’ın, yönetim kurulunu seçen, rektörün de yer aldığı genel kurula ilettiği açıklamada, eleştirilerinden biri de Orhan Pamuk’un açılışa çağırılış biçimiyle ilgiliydi.

Gündüz Vassaf’tan açıklama

Vassaf’ın açıklamasında “Brown Üniversitesi’nden Prof. Mutlu Blasimg Konuk’un açılış için davet edilmesine rağmen, merkez müdürünce karardan dönülmüş, açılış için davet edilen başkaları unutulmuş, kurumsal süreklilik ve demokratik ilkeler ihlal edilmiş, hatta açılış için değişiklik kararı öncesinden rektörlüğe bildirilmeden alınmıştır. Orhan Pamuk kimsenin haberi olmaksızın davet edilerek yeni açılış tarihi saptanmış, gene de kendisine söz verilen tarihte konferanslar dizimizi başlatma önerisi kaale alınmamıştır” ifadeleri yer aldı.

Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğü ya da merkezin müdürü, yazar Murat Gülsoy, konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmazken, Gündüz Vassaf ile yönetim kurulundan başka isimlerin, yaşananların ardından istifa edeceği öğrenildi.

İşte Orhan Pamuk’un video konferans aracılığı ile yaptığı konuşma:

 

Editör: Serdar Tunatürk

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM