PERAFEST Şiddete Karşı Sanat

23.03.2015
A+
A-

PERAFEST bu yıl şiddete karşı sanat teması ile açılıyor. Beyoğlu’nun uluslararası bir kültür sanat merkezi olarak gelişmesine katkıda bulunmayı amaçlayan ve her yıl sonbaharda yapılan PERAFEST’in on üçüncüsü bu yıl ilkbaharda yapılacak. ’21 Mart Dünya Şiir Günü’nde başlayacak olan 13. PERAFEST, “Şiddete Karşı Sanat” temasıyla düzenleniyor.

Kültürlerarası İletişim Disiplinlerarası Sanat Derneği ve PPR işbirliğiyle, nisanda son etkinliğini gerçekleştirecek olan festivalin programı tiyatro ağırlıklı… 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nün bir hafta öncesinden başlayıp, bir hafta sonrasına kadar devam edecek olan festival süresince şiddet temasını işleyen oyunlardan bir seçki sunulacak. Toplumsal/siyasal şiddet ve kadına yönelik şiddet üzerinde odaklanan oyunların ardından; yazar, yönetmen ve oyuncuların katılımıyla söyleşiler düzenlenecek. Festivalin son haftasında ise Salt Beyoğlu’nda şiddet temalı filmler gösterilecek.

Festival, 21 Mart Cumartesi günü saat 14.00’te Tiyatro Pera’nın “Şiirinle Gel!” başlıklı Dünya Şiir Günü etkinliği ile başlayacak. Etkinlikte oyuncular, seçtikleri şiirleri bir kutuda toplayacak ve kutudan çektikleri şiirleri doğaçlama okuyacaklar. Girişi ücretsiz olan etkinlikte izleyiciler de seçtikleri bir şiiri kutuya atarak oyunculardan birinin bu şiiri okumasını bekleyecekler. Dünya Şiir Günü etkinliğinin konuk şairi ise Bejan Matur olacak. Aynı gün saat 16.30’da Şermola Performans’ta Destar Tiyatro’nun yeni oyunu “Çenadengızi (Deniz Kızı)” sahnelenecek. Galisyalı yazar Secho Sende’nin oyununu sahneye koyan Aslı Öngören ve oyuncular, oyun sonrası yapılacak söyleşiye katılacaklar.

22 Mart Pazar günü, Kumbaracı yokuşundaki BiSahne’de Bi Tiyatro’nun yeni oyunu, Edward Bond’un “Kırmızı, Siyah ve Cahil” sahnelenecek. Oyun sonrası gerçekleştirilecek “Şiddet Kültürü ve Edward Bond” başlıklı tartışmaya Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Işıl Baş, Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Eradam ve BiTiyatro’nun kurucuları Laçin Ceylan ve Nihat İleri katılacak.

Festival kapsamında 23 Mart Pazartesi akşamı Küçük Sahne’de İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun “Sevgili Hayat” adlı yeni oyunu, PERAFEST için ücretsiz olarak izlenebilir. Oyun sonrası yapılacak söyleşiye yazar Funda Özşener, yönetmen Metin Belgin, müzisyen Stelyo Berber ve oyuncular Ebru Aytürk Evren ile Yeşim Gül katılacak.

24 Mart Salı günü saat 18.00’de Beyoğlu’ndaki Maya Cüneyt Türel Sahnesi’nde, “Yitirilen Kültür Mirasımız: Beyoğlu’nun Tiyatro Yapıları” adlı bir söyleşi gerçekleşecek. AKM, Taksim Sahnesi, Muammer Karaca Tiyatrosu gibi tarihsel değeri olan mekanların yok olduğu, kent merkezinin tiyatrosuz kaldığı bir ortamda yaşamsal önem taşıyan bu konuyu; Devlet Tiyatroları eski Genel Müdürü Yücel Erten, İstanbul Şehir Tiyatroları eski Genel Sanat Yönetmeni Orhan Alkaya, tasarımcı Metin Deniz ve mimar Prof. Hasan Kuruyazıcı tartışacaklar. Aynı akşam, Tiyatro Pol, aile içi şiddeti konu alan “Teklif” adlı oyunu Harbiye’de bir apartman dairesinde sahneleyecekler.

Festival kapsamında Tiyatro Pera etkinliklerinin ikincisi ise 25 Mart Çarşamba günü gerçekleşecek. “Seyirci Gözüyle: Tiyatroya Disiplinlerarası Yaklaşımlar” başlıklı söyleşiye, mimar-şair Cengiz Bektaş, hukukçu-psikolog Miyese Kendirci, doktor-yazar-oyuncu Ercan Kesal, tiyatro yönetmeni Yeşim Özsoy Gülan, oyuncu Zeynep Özden ve PERAFEST Sanat Yönetmeni Vecdi Sayar katılacak.

26 Mart Perşembe günü Beyoğlu Aznavur Pasajı’ndaki Sekizinci Kat adlı tiyatroda düzenlenecek “Kadına Karşı Şiddet ve Tiyatro” başlıklı söyleşi Ebru Nihan Celkan, Jale Karabekir, Zeynep Özyağcılar, Merve Engin, Tilbe Saran ve Sündüz Haşar’ın katılımı ile gerçekleşirken; söyleşinin ardından Tiyatro Neki’nin “Kesit” adlı oyunu oynanacak.

27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde Tiyatro Rampa’da gerçekleşecek söyleşide Orhan Aydın, Metin Boran, Cuma Boynukara, Ayşe Lebriz Berkem, Kemal Oruç, Ragıp Yavuz ve Üstün Akmen “Tiyatroya Yönelen Şiddet: Sansür ve Baskılar”ı tartışacak. Söyleşinin ardından, Matei Visniec’in “İlerleme Kelimesi Annemin Ağzında Feci Yanlış Tınlıyordu” oyunu sergilenecek.

PERAFEST’in ikinci yarısında ise; D 22 “Bent”, Büyülü Sahne “Kadın Oyunları”, İkinci Kat “Üst Kattaki Terörist”, Galata Perform “Aşk ve Faşizm”, Altıdan Sonra Tiyatro “Hak”, Tiyatro Hal “Kırmızı” ve Tiyatro Martı “Uçlar” adlı oyunlarını sahneleyecekler. Festival kapsamındaki etkinliklerin geliri topluluklara aktarılırken; biletler, oyunların sahneleneceği tiyatrolardan ve internet üzerinden temin edilebilecek.

13. PERAFEST kapsamında, 28 Mart-1 Nisan tarihleri arasında Salt Beyoğlu’nda şiddet temasına ilginç yaklaşımlar içeren “Sivas” ve “Beyaz Tanrı” adlı kurmaca filmler ve Antalya Film Festivali’nde sansür tartışmasının odağındaki “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek” adlı belgesel gösterilecek. Katılımın ücretsiz olduğu bu gösterimlerin yanı sıra 1 Nisan’da yine Salt Beyoğlu’nda, Yaşar Kemal’in anısına bir etkinlik düzenlenecek. Arif Keskiner’in “Binbir Renk-Binbir Çiçek-Yaşar Kemal” başlıklı söyleşisinin ardından Türkan Şoray’ın “Yılanı Öldürseler” adlı filmi gösterilecek. (Bilgi için: 0530 580 13 03 facebook /PERAFEST 2015)

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.